5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Две жртви и 238 болни од Ковид -19

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Од 02 јануари до вчера (о8.01), од тестирани 2.063 за присуство на ковид-19, регистирани се 238 позитивни случаи, се наведува во извештајот од Институтот за јавно здравје.

Новозаболените се од 23 градови во земјава и се 6,3 отсто помалку во споредба со претходната недела.

Во текот на минатата недела пријавени се 87 реинфекции, како и двајца починати, пациент од Велес на возраст од 60 години и скопјанец на 90-годишна возраст.

Во текот на последната недела од 2022 година (од 26 .12. до 01.01.), пријавени се 347 заболени од грип, односно 96 отсто повеќе во споредба со претходната недела.

Најмногу заболени од грип има кај децата на возраст од 5 до 14 години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img