8.4 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Два трауматизирани и неухранети лава и тигри пристигнаа од Украина во Холандија

НАЈЧИТАНО

Два тешко трауматизирани и неухранети лава и два тигри пристигнаа во засолниште на северот на Холандија во саботата, потврди холандската организација која ги собра на границата меѓу Украина и Полска.

-„Тоа се  два машки лава на возраст од три и една година, шестмесечен машки тигар и петгодишен тигар“, рече Стихтинг Леув на Фејсбук, кој ги презеде животните во петокот вечерта.

Животните биле „тешко трауматизирани“ и неухранети, изјави за AFP директорот на организацијата Роберт Крујф, проценувајќи дека можеби не биле хранети една или две недели.

Четири животни поминале по тежок пат за Полска во автобус полн со украински животни, рече тој.Според здружението, тигрицата е во најлоша состојба.

„Не знаеме дали ќе преживее“, рече Крујф.

Животните ќе бидат ставени во карантин еден месец во засолништето на организацијата на северот на Холандија.

Крајната дестинација на мачката е резерват во Јужна Африка, но прво ќе треба да ја врати силата во засолништето, што може да потрае една или две години, рече Крујф.

Транспортот на животните го организираше зоолошката градина во Познањ, лоцирана во западна Полска, рече тој.

Шест лавови, тигри и други мачки евакуирани од Украина, исто така, биле примени во засолништата за животни во Шпанија и Белгија на почетокот на март по опасното патување со камион во кое возилото налетало на руски тенкови и морало да ги избегне бомбардираните области, велат здруженијата што ги собрале. .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО