9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Двајца пациенти починале во кантоналната болница Зеница, еден во Мостар

НАЈЧИТАНО

Кантонската болница Зеница имала двајца пациенти кои починале минатиот викенд, кои биле заразени со коронавирус, потврди директорот на таа установа „Фени“, Расим Скоморац.

Тој потврди дека во нивното одделение за инфективни и заразни болести во моментов има 10 пациенти заразени со Ковид-19.

„Во саботата имавме 14 пациенти, од кои еден беше на вентилатор и почина. Според извештајот од утринава починал уште еден пациент“, изјави Скоморац.

Состојбата на сите пациенти кои моментално се на третман не бара третман во Одделот за интензивна нега.

Во болницата СОВИД-19 на Универзитетската клиничка болница Мостар почина маж од Мостар, роден 1944 година. Во моментов на болничко лекување се 17 пациенти, од кои двајца се на инвазивна механичка вентилација, а останатите се клинички стабилни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО