2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Дванаесет намирници кои содржат невидлив шеќер за кои не сме свесни

spot_img
spot_img
spot_img
Иако мислиме дека не јадеме шеќер, вистинската вистина е дека тој се крие во многу намирници.
Иако се познати како здрава храна или не се сметаат за штетни како другите, постојат производи кои го кријат таканаречениот невидлив шеќер.
Glucovibes состави листа на неочекувани намирници кои кријат шеќер.
Прво на листата е млекото кое содржи малтодекстрин. Потоа следи замрзната пица купена во продавница, која содржи декстроза, пренесува Index.hr.
Друга храна вклучува крекери, житарки за појадок, безалкохолни пијалоци, крем, јогурт, бел леб, путер од кикирики, овошен сок, колбаси и мајонез.
За да дознаете дали има шеќер во производите што ги купувате, внимателно прочитајте ја етикетата за исхрана.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img