25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Дваесет лица ќе бидат казнети за забавите на Борис Џонсон за време на карантин

НАЈЧИТАНО

Британската полиција соопшти дека поради коронавирусот ќе бидат казнети 20 лица за забавите организирани од премиерот Борис Џонсон и неговиот персонал за време на карантинот и дека повеќе луѓе би можеле да се соочат со казните.

Полицијата соопшти дека нема да ги идентификува осудените, иако канцеларијата на Џонсон соопшти дека ќе објави кој ги добил казните, доколку ги добие.

Џонсон доби полициска истрага како дел од истрагата за забавите на Даунинг стрит
СВЕТ

Полицијата соопшти дека полициските службеници работеле на „значителна количина истражен материјал“ и дека повеќе луѓе подоцна би можеле да се соочат со казни.

Противниците на британскиот премиер и некои членови на владејачката Конзервативна партија рекоа дека Џонсон треба да поднесе оставка доколку биде казнет поради кршење на правилата што ги наметна на остатокот од земјата за време на пандемијата.

Владата на Џонсон предизвика гнев во јавноста поради откритието дека нејзиниот персонал организирал забави, роденденски забави и други неформални настани, додека на милиони луѓе во Британија им беше забрането да се состануваат со пријателите и семејството поради ограничувањата наметнати од владата за борба против ширењето на коронавирусот.

Џонсон ги отфрли обвинувањата, но наводно бил на неколку од десетиците настани во неговата резиденција на Даунинг стрит и други владини згради кои ги истражува полицијата.

Тој призна дека присуствувал на забава во градината на Даунинг Стрит во мај 2020 година за време на првото затворање, но инсистирал дека верувал дека тоа ќе биде работен настан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО