23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Дваесет и пет години од првата книга за Хари Потер

НАЈЧИТАНО

Кога Најџел Њутн, основачот на издавачката куќа Блумсбери, донесе дома ракопис за книгата „Хари Потер и каменот на волшебникот“ од тогаш сè уште непознатата Џ.К. Роулинг, неговата ќерка Алис, ја опиша како „веројатно една од најдобрите книги што децата на возраст од 8 или 9 години можат да ги читаат“.

Дваесет и пет години подоцна, книгата стана еден од најпродаваните романи на сите времиња, освојувајќи ги срцата и имагинацијата на децата ширум светот.

„Ја дадов на Алиса, која го однесе горе.“ Во тоа време имавме поглавја до улицата Закутна. Еден час подоцна, таа слезе долу и рече: „Тато, оваа книга е подобра од се што си ми покажал“, изјави Њутн за Ројтерс.

Во недела ќе се одбележат 25 години од објавувањето на Ј.К. Роулинг за магичниот свет на вештерки и волшебници.

Роулинг наиде на одбивања се додека Блумсбери не одлучи да ја објави својата работа со аванс од 2.500 фунти. Нејзината приказна потоа стана голем успех ширум светот, а од неа произлегоа цела серија книги и огромна филмска франшиза.

„Дали знаевме дека повеќе од 500 милиони примероци ќе бидат продадени до летото 2022 година? Не, но знаевме дека тоа е одлично книжевно дело. Децата, а не нивните родители, првично ја прифатија оваа книга“, рече тој. е Њутн.

Децата со часови стоеја во редици пред книжарниците, чекајќи го последниот дел од авантурите на Хари, кои кулминираа со книгата „Хари Потер и реликвиите на смртта“ од 2007 година.

За некои, како Жаклин Хулбер (23), серијата книги им помогна да уживаат во читањето.

„Тоа беше едноставно феноменално. Не беше како ништо што сум се обидел да прочитам претходно, бидејќи приказната беше доволно напната што сакав да продолжам да читам. Затоа што нормалните луѓе (оние кои немаат магична моќ во книгите) и сите Знаеме дека не знаевме дека постои тој скриен свет речиси при рака“, рече Хулбер.

Сликата на Хари како стои пред Хогвортс Експрес, возот што го носи во познатото училиште за волшебници, е една од најпрепознатливите корици на книги во литературата за деца.

Направено е од писателот и илустратор Томас Тејлор, што е негово прво дело од ваков вид. Тејлор, кој тогаш имал 23 години и работел во книжарница за деца, оставил неколку свои цртежи на змејови во издавачката куќа Блумсбери.

„Неколку дена подоцна, телефонот заѕвони и тоа беше издавачот Бери Канингам од Блумсбери, кој ме праша дали би сакал да направам насловна страница за нова книга од нов автор за кој никој не слушнал“, рече Тејлор, познат. за неговите детски книги.Морничаво-на-море“.

„И бев доста возбудена, па се согласив и секако немав поим што ќе стане“, додала Тејлор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО