13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Дачиќ ќе распише предвремени парламентарни избори

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Собранието на Србија Ивица Дачиќ најави дека утре ќе се распушти парламентот и ќе бидат распишани предвремени парламентарни избори.

Дачиќ истакна дека ова свикување од 3 август 2020 година до денеска донело 265 закони.

– За време на овој мандат, без разлика на приговорите и сомнежите, Собранието успеа да донесе неколку акти многу важни за иднината, а еден од нив е и промената на Уставот – рече Дачиќ на крајот од последната седница на српскиот Парламент во овој состав.

Посебно го истакна успешниот меѓупартиски дијалог, кој резултира со учество на сите партии на изборите, јави Бета.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО