Дачиќ: Одењето на прославата на Денот на Република Српска не е насочено против Босна и Херцеговина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека ќе биде во Источно Сараево со некои министри на централната манифестација по повод Денот на Република Српска и дека тоа не е насочено против Босна и Херцеговина.

„(Претседателот на српскиот парламент Владимир) Орлиќ и (министерот за одбрана Милош) Вучевиќ вчера беа во Бања Лука, а денеска ќе бидам во источно Сараево со некои министри. Ако даде Господ, ќе се сретнам со (претседателот на РС Милорад) Додик. Нашата активност е насочена кон националниот и државниот интерес“, изјави Дачиќ за ТВ Хепи.

Тој ги отфрли обвинувањата дека со одењето во Источно Сараево го уништува територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина.

„Не знам зошто тоа би било насочено против Босна и Херцеговина. Да бидеме појасни, Република Српска не е само креација на нашиот народ. Тоа е и дејтонска креација, уставна креација. Ова не го измисли ниту Република Српска, ниту некој во Белград, Бања Лука или Пале“, рече Дачиќ.

Тој додаде дека „тоа е единствениот начин Босна и Херцеговина да опстане како држава заснована на три еднакви народи и ентитети“.

„Ако Република Српска се дефинира како рамноправна, како може да го загрози територијалниот интегритет на БиХ? БиХ не е само бошњачка креација. Тоа е заедничка креација и нема причина да се толкува негативно“, изјави Дачиќ.

Централниот настан по повод 9 јануари, Денот на РС, свечената модна парада, ќе се одржи денеска во Источно Сараево.

Уставниот суд на Босна и Херцеговина го оспори 9 јануари како Ден на РС и го прогласи одбележувањето на тој датум за неуставно.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img