2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Дачиќ: Нема да воведуваме санкции кон Русија, НАТО е лицемерен

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, изјави дека Србија „начелно“ е усогласена со настаните во Украина и дека „нема да воведе санкции кон Русија, не затоа што се плашиме од Русија, туку затоа што тоа би било на штета на Србија“.

„Тоа може да се случи. 100 пати му се јавив на Лавров за прашање, што ми кажа дека ќе стават вето на резолуцијата за Сребреница, а сега треба да воведеме санкции. Па чекајте…“, изјави Дачиќ на ТВ Хепи.

Дачиќ изјави дека генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг сега вели „замислете Русите да гаѓаат цивилни цели“ и дека кога ќе го слушне тоа од Столтенберг, „доаѓа да скокне со… не знам што да правам“.

„Како може некој да биде толку лицемерен, тие што објаснуваа дека се работи за колатерална штета. „Што правеа – пукаа во цивилни цели (во Србија) и го нарекоа „Ангел на милосрдието““, рече Дачиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, при што во декември таа изнесува 4,44%.  Просечната каматна стапка на вкупните депозити исто така бележи раст...

Дикаприо нов вид змија именувал по својата омилена жена

Холивудскиот актер Леонардо Дикаприо на новооткриениот вид змии му дал име по својата омилена жена. Актерот и екологист ја доби честа да именува нов...

Високи нивоа на микропластика откриени во операционите сали

Научниците открија високи нивоа на микропластика во операционите сали како резултат на „неверојатно високата“ количина пластика за еднократна употреба што се користи во современите...
spot_img
spot_img
spot_img