5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Дачиќ: ЗСО е предуслов за разговори за решение меѓу Белград и Приштина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека Заедницата на српските општини е суштината на Бриселскиот договор, дека нема намера да биде невладина организација и дека Србија ќе инсистира на нејзино итно формирање, како предуслов за дискусии за политички план или предлог за решение меѓу Белград и Приштина.

„Она што е видливо е дека, без разлика дали има некакви разлики меѓу одделни земји или меѓународни организации кога е во прашање дијалогот, сега тие дејствуваа како единствена група од пет и разговараа со претседателот на Србија“, рече шефот на дипломатијата. на Хепи ТВ.

Тој рече дека денеска ќе се разговара за тоа што би се случило доколку Србија не се согласи со предложениот предлог и дека претседателот на Србија Александар Вучиќ ја има поддршката од државниот врв, од Владата на Србија и од целата владејачка кола.

„Никогаш не сме разговарале во категории на одбивање. И претседателот рече дека има одредени резерви. Не сакам да навлегувам во тоа, денеска ќе им се обрати претседателот на граѓаните на Србија. Наше е да кажеме со што не се согласуваме. Но, треба да учествуваме во дијалогот и треба да разговараме за планот“, рече Дачиќ.

Тој рече дека во вакви ситуации од суштинско значење за виталните државни и национални интереси е да има политичко и државно единство во државата, но дека некои опозициски партии би поддржале се што се бара и „дури ќе додадат нешто што никој не го напишал“. .

„Имате и друг дел од опозицијата, кој на свој начин игра негативна улога, бидејќи ги поттикнува тапаните на војната кога не е нивно време. Најважно е мудро и решително да продолжиме со дијалогот, со јасна цел дека сакаме да бидеме дел од современиот свет, сакаме да влеземе во Европската унија и сакаме економски развој“, рече Дачиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img