2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Дачиќ ги предупреди Србите, не патувајте во Туркије, особено не во Анкара

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ ги предупреди граѓаните на Србија да избегнуваат патување во Туркије во наредните недели, особено во главниот град Анкара, поради можни терористички напади.

– Сакам да ги предупредам граѓаните дека во следните неколку недели, според информациите од безбедносните служби, може да се очекуваат терористички напади, а во овој случај оваа информација се однесува на главниот град Анкара, рече Дачиќ.

Тој додаде дека треба да се има предвид дека тоа може да важи и за другите делови на Туркије и побара од граѓаните на Србија да избегнуваат патување во таа земја доколку немаат итна потреба во наредните недели.

– Ако нашите граѓани се веќе таму, треба да избегнуваат места со многу луѓе на јавен простор, како што се пешачки зони, метро, автобуски и железнички станици и други слични места. Ова го кажувам исклучиво од безбедносни причини, бидејќи имаме обврска, како што прават и другите земји, да ги предупредиме нашите граѓани да не се случи да дојде до терористички напад, а ние тоа да не го споделивме со граѓаните – рече Дачиќ и додаде дека Србија и Туркије имаат добри односи, дека ја развиваат соработката на сите нивоа.

– Меѓутоа, иако Туркије ни е пријателска земја, морам да ги споделам со граѓаните информациите што ги добивме од безбедносните служби. Така, советот и препораката е да избегнуваат патување во Анкара во следните неколку недели и доколку патуваат во некои други градови или мора да бидат таму, граѓаните треба да избегнуваат места каде што се можни терористички напади – истакна Дачиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Нашла туѓа лична карта и си побарала брз кредит?

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Џ.Ш.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Ковачевски и Таравари ќе разговараат за проширување на мнозинството

Премиерот Димитар Ковачевски, кој истовремено е и лидер на владејачката СДСМ, во изјава за медиумите потврди дека утре ќе има средба со претседателот на...

Уставните промени, со кои Бугарите би влегле во македонскиот Устав, не можат да се случат ниту брзо ниту лесно

Уставните промени, со кои Бугарите би влегле во македонскиот Устав, не можат да се случат ниту брзо ниту лесно, и покрај притисокот од соседна...
spot_img
spot_img
spot_img