7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Данска ќе ја понуди четвртата доза од ковид вакцина на оние над 50 години

НАЈЧИТАНО

Данска планира наесен да понуди четврта доза од вакцината против Ковид на луѓето постари од 50 години, изјави во средата премиерката Мете Фредериксен, објавувајќи стратегија за борба против ширењето на болеста во наредните месеци.

Иако стапката на инфекција со Ковид е сè уште ниска, Данска забележа зголемување на случаите откако новата подваријанта на омикрон БА.5, која се чини дека се шири побрзо од другите варијанти, стана доминантна во оваа нордиска земја.

„Не сме изненадени што се појавуваат нови варијанти и што инфекцијата може да се шири побрзо, но сепак се случи порано од очекуваното. И затоа треба да реагираме и затоа постапуваме сега“, рече Фредериксен.

Таа додаде дека ранливите групи ќе можат да добијат бустер доза веќе следната недела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО