4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Данска: Родителите ги оставаат бебињата сами да спијат надвор

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Секоја земја има различни традиции и начин на живот. Обичаите што се практикуваат во некои земји може многу да ги изненади другите луѓе, на пример, начинот на кој се заспиваат бебињата во Данска. Според данската традиција, бебињата во колички остануваат надвор да спијат дури и на ниски температури.

Во Данска веќе долги години се практикува традицијата да се остават бебињата надвор за поздрав живот и поудобен сон.

Данските родители ги оставаат сите свои деца под 2 години во колички надвор, без разлика на снег или дожд.

Така, се наведува дека бебињата кои често спијат надвор до 2-годишна возраст ќе бидат поздрави во иднина.

Видео кое неодамна стана вирално на TikTok покажува бебиња како спијат сами надвор во дворовите, парковите, па дури и рестораните во Данска.

Во исто време, некои експерти наведуваат дека внатрешната средина содржи повеќе микроорганизми од надворешната средина, па затоа поминувањето повеќе време на отворено е многу поздраво за бебињата.

Дополнително, некои научни студии откриваат дека бебињата кои се навикнати да спијат на студениот студ во Данска имаат поздрави модели на спиење во раното детство.

Се вели дека овие бебиња спијат подолго од бебињата кои спијат во затворени простории, а потребата за сон, која е една од најважните потреби во детството, се задоволува на поздрав начин.

Тие стануваат поздрави
Една мајка од Данска ги опишува условите во кои нејзиното бебе може да спие надвор:

„Да го натерате вашето бебе да спие надвор во неговата количка се прави на сите временски услови“. Бебињата се облечени во јоргани од фина волна и надолу кои ја регулираат температурата на телото на бебето и го одржуваат топло. Без прегревање“, вели една мајка од Данска, пишува Expatguideturkey.

Во оваа земја, сосема е нормално родителите да ги оставаат своите бебиња да спијат надвор додека купуваат или пијат кафе.
Се разбира, родителите секогаш внимаваат на новороденчињата, а количките често имаат со себе монитори за бебиња.

Оваа традиција води до појава на извонредни пејзажи во земјата. На пример, многу паркови во земјата имаат места за спиење за бебиња.

Сепак, речиси сите градинки во земјава имаат простори за спиење на отворено. Од друга страна, не е невообичаено родителите да ги оставаат своите бебиња надвор додека пазаруваат или вечераат надвор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Како европскиот туристички скапоцен камен стана престолнина на кокаинот (ВИДЕО)

Некогаш попознат по стариот град со калдрма и квартот со дијаманти, Антверпен сега ја носи озлогласената титула европски главен град на кокаинот. Поранешниот дилер Пол...

Од поранешната федерација лани примила повеќе од 100.000 работници

Хрватска во 2022 година ја надминала бројката од 100.000 работни дозволи за странски работници. Повеќето од нив се работници од соседните земји Босна и...

Кои функционери ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Во чест на 151-годишнина од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност Гоце Делчев, в сабота повеќе делегации ќе положат цвеќе во...
spot_img
spot_img
spot_img