20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Даниловски: Пикот ќе настапи во следниве седум дена, а веќе во септември се очекува бројките да стивнат, нов бран се очекува во зима

НАЈЧИТАНО

Само треба да продолжат досегашните мерки за носење маски во затворени простори, особено за ранливите категории, но рестриктивни мерки засега не се потребни, вели епидемиологот Драган Даниловски за ТВ 24.

Тој апелира до ризичните категории на граѓани да се вакцинираат.

Според него, новиот сој на ковид-19 ќе ја полни статистиката додека не прегори.

– Пикот ќе настапи во следниве седум дена, а веќе во септември се очекува бројките да стивнат. Нов бран се очекува во зима – вели професорот Даниловски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО