More

  Дали јадете сладолед секој ден? Погледнете какви последици има врз здравјето

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Навиката да уживате во сладолед секој ден може да влијае на вашето тело на многу начини, од кои некои се поштетни за вашето здравје од другите.

  Според Американската стоматолошка асоцијација, до 57 проценти од американската популација страда од чувствителност на забите. Ова се случува кога забната глеѓ се истенчува и нервните завршетоци на забите стануваат поизложени. Ако се сомневате дека страдате од овој проблем, тоа може да го потврди ако јадете сладолед секој ден.

  Тоа гради мускули
  Шеќерите во сладоледот помагаат во градењето на мускулите и го спречуваат разградувањето на протеините со тоа што предизвикуваат скок на инсулинот, според славниот тренер и нутриционист Џеј Кардиело.

  „Сладоледот може да биде корисен до два часа по тренингот“, рече тој.

  Хирургот д-р Кристи Фанк верува дека има одредена вистина во тоа дека сладоледот е добар за опоравување со вежбање, но предупредува: „Клучното прашање е колку напорно вежбавте? Имено, ако не вежбате доволно, а јадете сладолед секој ден, тоа нема добро да се одрази на вашата форма“.

  Може да го наруши сонот
  Некои луѓе веруваат дека сладоледот им помага да се смират и побрзо да заспијат, но експертите велат дека ова е глупост. Клучна студија вели дека јадењето храна со малку влакна и богата со заситени масти е поврзано со послаб сон и ноќен немир.

  Конзумирањето повеќе шеќер, особено ноќе, ја намалува количината на длабок сон. Ако мора да јадете нешто пред спиење, изедете банана која е богата со магнезиум кој го подобрува сонот.

  Тоа може негативно да влијае на расположението и здравјето на мозокот
  Храната богата со масти и шеќер, како што е сладоледот, е штетна за мозокот. Повеќекратните студии открија корелација помеѓу исхраната богата со рафинирани шеќери и нарушената функција на мозокот, па дури и влошувањето на симптомите на нарушувања на расположението, како што е депресијата, пишува д-р Ева Селхуб на блогот за здравје на Харвард.

  Може да се здебелите
  Секојдневното јадење сладолед може да доведе до дебелеење, да го зголеми ризикот од дијабетес и да го оштети срцето.

  Десетици студии го поврзуваат високото консумирање шеќер со зголемување на телесната тежина.

  Ќе бидете изложени на поголем ризик од хронични болести
  Ако се дебелеете со јадење сладолед секој ден, исто така ќе бидете изложени на поголем ризик за сите хронични здравствени проблеми кои доаѓаат со него, вклучувајќи дијабетес тип 2, срцеви заболувања и рак, пишува Б92.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img