22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Дали трошите пари на витамини и суплементи?

НАЈЧИТАНО

Витамините, минералите и мултивитаминските додатоци веројатно нема да ве заштитат од рак, срцеви заболувања и смрт воопшто, вели Работната група на САД за превентивна заштита во упатствата објавени во вторникот во научното списание JAMA.

Од последните упатства што ги објавија во 2014 година, тие ревидираа 84 студии кои тестираа витамини кај скоро 700.000 луѓе.

Сепак, заклучокот останува ист како во 2014 година: ако сте здрава личност и не сте бремена, нема доволно докази за какви било придобивки од земање витамин Е, витамин Д, калциум, витамин А, бета каротин, витамин Б3, витамин Ц и селен, пишува CNN.

Сепак, има доволно докази против земање бета каротен во вид на суплементи за спречување на кардиоваскуларни болести и рак, кои телото ги претвора во витамин А, бидејќи постои зголемен ризик од смрт од кардиоваскуларни болести и рак на белите дробови – велат од Работната група.

Превенција на хронични заболувања преку научно докажани методи
Тие, исто така, забележуваат дека луѓето не треба да земаат витамин Е бидејќи, тврдат тие, веројатно нема никакви придобивки во однос на намалување на ризикот од смрт, кардиоваскуларни болести или рак.

„Советите за спречување на хронични болести кај пациентите треба да продолжат да се фокусираат на научно докажани пристапи, вклучувајќи урамнотежена исхрана богата со овошје и зеленчук и физичка активност“, рече д-р Џефри Линдер, раководител на интерна медицина на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Феринберг во Чикаго.

Како пример ја наведува медитеранската исхрана. Диетата во медитерански стил која се фокусира на диети и физичка активност базирана на растенија може да го намали ризикот од висок холестерол, деменција, губење на меморијата, депресија и рак на дојка, потврдија бројни студии.

Храната што доаѓа од сончевиот медитерански регион исто така е поврзана со губење на тежината, посилни коски, поздраво срце и подолг живот.

Друга научно докажана диета е диетата DASH (Dietary Accesss to stop hypertension), која се заснова на пристап кој го запира високиот крвен притисок и успешно го намалува, покажаа студиите. Медитеранската диета и диетата DASH избегнуваат преработена храна и се фокусираат на овошје, зеленчук, грав, леќа, цели зрна, јаткасти плодови и семки.

„Наместо да трошите пари и време на суплементи, би било подобро да се фокусирате на активности за кои е докажано дека имаат здравствени придобивки придружени со здрава исхрана, вежбање, одржување на здрава тежина и избегнување пушење“, забележува д-р Линдер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО