14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Дали треба да пиеме витамински додатоци во текот на есента? Еве што вели фармацевтот

НАЈЧИТАНО

Влегуваме во сезоната на студени денови, па какви „есенски“ витамински додатоци ни се потребни? Помогнете им на вашиот ум и тело да се справат со студениот период од годината, стресот и падот на имунитетот.

„Дури и ако редовно вежбате, јадете здрава и разновидна исхрана, суплементите сепак можат да помогнат во зајакнувањето на природните резерви на витамини и минерали во телото и да ни помогнат полесно да се справиме со разни стресни фактори карактеристични за овој период од годината“, објаснува фармацевтот. м-р Томислав Живко. фарма, маг. инг.агр. за Ординација.хр.

Во овој период започнуваат сезоните на грип, настинки и разни вируси кои можат да го осиромашат снабдувањето со витамини и минерали неопходни за нормално функционирање на имунолошкиот систем, додава тој.

Пократките денови и недостатокот на сончева светлина исто така, како што вели, ги празнат „резервите“ на витамини во нашиот организам, а споменатите проблеми можат да влијаат на намаленото ниво на енергија во организмот и појавата на депресија. Ги извлекува витамините што треба да се земаат.

Витамини од групата Б
Најпознатиот претставник на оваа група, витаминот Б12 (кобаламин), ни помага да ја ослободиме енергијата од храната и да произведеме црвени крвни зрнца. Ако имате недостаток на овој витамин, може да се чувствувате уморни, летаргични и слаби, што потоа може да влијае на вашето ментално здравје.

Некои луѓе со депресија може да имаат и ниски нивоа на витамин Б12, а третманот за недостаток на витамин Б12 може да помогне во лекувањето на оваа состојба. Најдобри извори на овој витамин се млекото и млечните производи, јајцата, месото, црниот дроб и рибата, а го има и во житариците. Ако сметате дека вашата исхрана не обезбедува доволен внес на овој витамин, суплементацијата може да биде добра идеја.

Витамин Ц
Употребата на витамин Д со витамин Ц и минералот цинк се покажа како многу корисна во случај на инфекција со коронавирус. Кај хоспитализирани пациенти со тешки форми на СОВИД-19, администрацијата на витамините Ц и Д ја намалува инциденцата на прием во единиците за интензивна нега, времето поминато на вентилатор и вкупната смртност.

Витаминот Ц, освен што го поддржува имунолошкиот систем, е корисен и во многу други сегменти. Помага во создавањето на колаген, комплексен протеин, кој е многу важен за одржување на здравјето на ‘рскавицата, сврзното ткиво и им дава сила на непцата и кожата.

Омега-3 масни киселини
Омега-3 масните киселини е речиси невозможно да се добијат во дневни препорачани количини. Омега-3 масните киселини се важни за мозокот и кардиоваскуларниот систем, а за оние кои не успеваат да јадат барем една порција (140 g) масна риба неделно, важно е да се обезбеди дополнување на овие многу важни киселини.

Во аптеките има додатоци кои содржат омега-3 масни киселини, односно EPA и DHA погодни за одредени добри групи, а за веганите има и омега-3 масни киселини изолирани од алги.

Затоа, суплементацијата со овие масни киселини во зимските денови, освен што придонесува за подобрување на работата на срцето, помага и во борбата против сезонската депресија.

Витамин Д
Улогата на витаминот Д во имунитетот се состои првенствено во неговото влијание врз подобрување на квалитетот на цревната микробиота, стабилизирање на имунолошкиот систем (бидејќи 80 проценти од имуните клетки се наоѓаат во дигестивниот систем) и има функција да се врзува за специјални рецептори на белата крв. клетки и нивно активирање за создавање специјални пептиди кои го бранат телото од туѓи патогени.

Препораката за суплементација на витамин Д обично се поврзува со дијагнози на нарушувања на коскениот метаболизам, намален имунитет и во зимски периоди од крајот на септември до март.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО