8.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Дали треба да го чувате кромидот во фрижидер? Еве како да го чувате за да остане свеж

НАЈЧИТАНО

Кромидот е неопходен во готвењето. Од супи и чорби до домашни сосови, како и во салати и сендвичи, кромидот често е суштинска состојка во различни јадења. Поради оваа причина, и бидејќи кромидот може да остане свеж со месеци, добро е да знаете некои тајни во кујната.

Најдобри начини за складирање на кромид:

Да се ​​чува на ладно и суво место
Идеалната температура за складирање на кромид е околу 8 до 10 степени. Најдобро е да го чувате на ладно и суво место како што е подрум, оставата, чајната кујна или дури и гаража. Иако може да се чуваат цели во фрижидер, готвачите забележуваат дека тоа предизвикува скробот да се претвори во шеќер и може да резултира со мек или кашест кромид.

Намалете ја влажноста
Кромидот треба да се отстрани од пластичните кеси за намирници пред складирањето и да се чува подалеку од производи што ослободуваат влага, како што се компирите. „Ако оставите цел кромид во кеса за намирници без циркулација на воздухот, тоа ќе го скрати рокот на траење со заробување на влагата и поттикнување на растот на микробите како мувла“, вели д-р Маргарет А. Купер, вонреден професор на Универзитетот во Аризона.

„Високото ниво на влага може да доведе и до никнување на кромидот. Доколку вреќата во која сте купиле или складирале кромид од продавницата е херметички затворена, префрлете ја во мрежеста кеса или контејнер што овозможува воздухот да циркулира“, пишува Yahoo news.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО