7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Дали страдате од синдром на фантомски вибрации? Еве зошто се појавува

НАЈЧИТАНО

Дури девет од десет луѓе страдаат од „синдром на фантомски вибрации“. „Прстен-анксиозност“, како што го измислил психологот Дејвид Ларами.

Зборуваме за моментите кога ни се чини дека мобилниот телефон вибрира или ѕвони во нашиот џеб. Роберт Розенбергер од Технолошкиот институт во Џорџија изјавил дека оваа појава е предизвикана од „научените телесни навики“.

Некои научници мислат дека ринг-анксиозноста произлегува од постојаната состојба на подготвеност која може да се развие кај корисниците на мобилни телефони. Пред доаѓањето на безжичните телефони, никој не очекуваше повици додека се вози мобилен или велосипед, во автомобил, пазарење во продавница или во ноќен клуб. Меѓутоа, кај мобилните телефони секогаш постои можност да дојде до повик.

Поради ова, можно е нашиот мозок да е условен постојано да очекува повик.

Други веруваат дека ѕвонењето едноставно произлегува од конфузијата околу фреквенцијата на повеќето мелодии на мобилни телефони и локацијата на нашите уши. Повеќето стандардни мелодии се свират на фреквенција од околу 1.000 херци. Луѓето се особено фокусирани на собирање звуци во тој опсег, особено ако звуците се едноставни, како многу мелодии. Но, бидејќи луѓето имаат уши од двете страни на главата, тешко им е да го одредат точниот извор на звукот, особено на таква фреквенција. За некои, ова го објаснува феноменот на фантомското ѕвоно.

Можеби тоа е комбинација од наведените објаснувања.

Експертите предупредуваат дека овој синдром може да доведе до долготрајни негативни здравствени последици, како што се главоболки, стрес и нарушувања на спиењето, пренесува Geek.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО