4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Дали страдате од горушица? Терапевтот откри трикови како да се ослободи од него

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Нема ништо поубаво од уживање во вкусен оброк, но за некои тоа значи дека ќе следат металоиди. Ова е прилично чест симптом на рефлукс на киселина, кој понекогаш се јавува сосема неочекувано, предизвикувајќи непријатно чувство на печење во грлото.

Според терапевтот Натали Гири, постојат неколку трикови со кои можете да се обидете да се ослободите од горушица.

Прошетај
Пешачењето после оброк овозможува побрзо варење на скробот и липидите во желудникот, што помага да се спречат дигестивни проблеми и рефлукс на киселина.

Земете куркума
Гири вели дека куркумата има антиинфламаторни својства кои можат да ги смират вознемирените црева, да ја ублажат надуеноста и варењето и да го олеснат варењето. Можете да подготвите пијалок од куркума со додавање на лажичка кокосово путер, четвртина лажичка мелена куркума и лажичка мелен ѓумбир во чаша млеко.

Состојките изблендирајте ги во блендер, загрејте и испијте топло со додаток на мед доколку сакате пијалокот да има посладок вкус.

Зголемете го внесот на билки
Најбрзиот начин за подобрување на дигестивното здравје е да јадете најмалку 30 различни намирници од растителна основа секоја недела. Тоа звучи како многу, но всушност е едноставно. Во смутито можете да додадете спанаќ, краставица, кељ, замрзнат карфиол или тиквички. Можете да направите супи од зеленчук или сосови од тестенини или да грицкате сурови стапчиња од целер и морков, пишува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img