Дали страдате од болки во грбот и ишијас? Овој метод може да не ви успее

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„Нервен конец“ или „нервно лизгање“, лабаво преведено како „чистење на нервите“ или „нервно лизгање“ е форма на лесна вежба која ги растегнува иритираните нерви, особено кај синдромот на ишијас и карпален тунел. Доколку вежбите се изведуваат правилно, техниката на „нервниот конец“ може значително да ја намали болката и да го зголеми опсегот на движења.

Нервниот конец е најефикасен кога се комбинира со други форми на терапија и третман. Доколку сè уште немате дијагноза, се препорачува да се консултирате со лекар за да дознаете за што точно се работи. Врз основа на главната причина за болниот нерв, вашиот лекар може да препорача најдобра терапија или комбинација од процедури за лекување.

Нервниот конец е форма на лесна вежба која ги растегнува иритираните нерви
Важно е да се напомене дека, кога се изведуваат, вежбите за чистење на нервот не треба да бидат болни. Ако почнете да чувствувате болка, прекинете ја вежбата. За време на изведбата, обидете се да ги опуштите мускулите и да се грижите за дишењето – обидете се да ги направите вашите вдишувања долги и длабоки. Започнете полека и правете само неколку повторувања додека вашето тело не се прилагоди (за некои вежби три повторувања ќе бидат доволни за почеток).

Нервен конец за ишијас
Ишиатичниот нерв е голем, односно главен нерв кој се протега од долниот дел на ‘рбетот и по целата должина на ногата. Ишијас се јавува кога корените на ијатичниот нерв се компресирани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img