25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Дали страдате од алергии? Можете да си помогнете дома

НАЈЧИТАНО

Некои домашни лекови можат многу да помогнат.

Алергиите пристигнаа со пролетта, а ако немате ниту еден од лековите при рака, можете да се обидете да си помогнете со домашните лекови.

Спреј со солена вода
Ова е одлично за плакнење на мукозните мембрани, а спрејот е доволно нежен за да не направи хаос како да го исплакнете носот директно со физиолошки раствор. Истражувањата покажаа дека овие спрејови помагаат при алергии и проблеми со синусите.

Мед
Јадењето мед произведен од пчели од областа може да помогне при алергии. Имено, еден распространет териер вели дека пчелите го пренесуваат поленот од цвеќе на мед, па ако јадете по малку мед секој ден, малку ќе се „вакцинирате“ против иритациите што ви ги предизвикува поленот. Сепак, постојат научни докази за ова, но не е повредено да се обидете.

Туширање
Секој кој некогаш имал затнат нос знае колку добро може да функционира топол туш. Ги смирува синусите и ги отвора дишните патишта, макар и привремено. Дополнително, туширањето откако ќе поминете време во природа може да ви помогне да го измиете поленот од кожата и косата и да ве спречи да го префрлите на облека, мебел, перници и други предмети кои би можеле да ве иритираат.

Зарем не ви се гади секој пат кога ќе имате алергија на синусите? Секогаш можете да вдишите топла вода. Имено, ова ќе ја исфрли слузта и ќе ги навлажнува дишните патишта.

Најлесно е да ја загреете водата, да ставите крпа над главата и да ја вдишете пареата низ носот 5 до 10 минути.

Масло од еукалиптус
Ако вдишете топла вода, пареата ќе делува уште подобро ако додадете масло од еукалиптус во водата. Ќе ги исчисти синусите и дишните патишта. Исто така, истражувањата сугерираат дека маслото од еукалиптус има антивоспалителни и антибактериски својства.

Маслото од еукалиптус можете да го користите и под туш, само капнете неколку капки на подот каде. Сепак, немојте да го земате орално или да го ставате на кожата бидејќи е токсичен во одредени концентрации.

Зачинета храна
Многу луѓе се колнат дека зачинетата храна ги прочистува синусите. На пример, активната состојка во лукот и Васаби има привремен деконгестивен ефект. Зачинетата храна дефинитивно може да предизвика солзење на очите и да ги отвори дишните патишта, но сè уште не е јасно дали дава подолготрајно или само моментален ефект.

Чај
Одржувањето на лицето над шолја топол чај може да ги отвори вашите дишни патишта, но пареата не е единствената добра работа. Ментолот од чај од нане, на пример, делува како деконгестив и експекторант и може да помогне во разградувањето на слузта и да помогне во чистењето на носот и грлото.

Слично на тоа, зелениот чај содржи соединение кое се покажало за време на лабораториските тестирања дека има антиоксидантни својства кои ги инхибираат алергиските реакции. Меѓутоа, доколку имате алергии, добро би било да го избегнувате чајот од камилица бидејќи може да предизвика алергиска реакција, пишува Health.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО