2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Дали сте ранобудник или ноќна птица? Еве како тоа влијае на вашите способности

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Веројатно знаете дали сте ранобудник или ноќен був, но дали знаевте дека вашиот хронотип на спиење всушност може да биде поврзан со вашите когнитивни способности?Според новото истражување објавено во списанието Behavioral Sciences1, еве што треба да знаете.

Проучување на хронотипови во однос на когнитивните способности
Според оваа студија, претходните истражувања покажале дека луѓето кои се поенергични навечер (т.н. „ноќни птици“) имаат подобра вербална интелигенција. Ова истражување сакаше да ги истражи тие наоди малку подлабоко, проучувајќи како хронотипот на луѓето е поврзан со различни когнитивни способности, пишува Mind Body Green.

За да го направат ова, тие ги открија хронотиповите на 61 возрасен, следејќи ги со уред кој ги мери нивните дневни активности, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на, време на спиење, време на будење, вкупно време на спиење и меѓудневна стабилност (исто така познат како силата на нечиј деноноќен ритам или како распоредот за спиење бил конзистентен секој ден).

По 10 дена набљудување, беа тестирани когнитивните способности на учесниците, при што истражувачите конкретно бараа вербални способности, способности за расудување и краткорочна меморија.

И конечно, резултатите покажаа дека претходните докази укажуваат надека ноќните птици се вербално поинтелигентни можеби не може да се издржи.

Коавторот на студијата и директор на Лабораторијата за истражување на спиење на Универзитетот во Отава, д-р Стјуарт Фогел, објаснува во соопштението за печатот: „Кога ќе ги земете предвид клучните фактори, вклучувајќи го времето на спиење и возраста, откривме дека е точно спротивното. дека утринските типови имаат тенденција да имаат супериорни вербални способности“, додавајќи дека овој исход е „изненадувачки“ и „сигнализира дека ова е многу покомплицирано отколку што некој претходно се мислеше“.

Не е ранобудник? Еве што треба да направите
Иако можеби нема да можете да одлучите дали сте ранобудник или ноќна птица, друго значајно откритие на оваа студија е дека ранобудниците имаат тенденција да имаат поголема стабилност помеѓу деновите, што значи дека нивниот режим на спиење бил поконзистентен од ноќните птици во толпата.

Како што објаснува Фогел, „Нашиот мозок навистина копнее за регуларност и за да бидеме оптимално во сопствениот ритам, треба да се држиме до тој распоред и да не се обидуваме постојано да го достигнеме.

Сепак, ноќните птици можеби ќе сакаат да посветат дополнително внимание на распоредот за спиење и да се обидат да одат во кревет и да се будат во исто време секој ден.

И, се разбира, без разлика во кое време вашето тело природно сака да оди во кревет, никогаш не е болно да се подготвите за добар сон. Без разлика дали сте ранобудник или ноќен був, потпирањето на корисни алатки како завеси за затемнување, квалитетни додатоци за спиење и будилници може да ви помогнат да одржувате регулиран деноноќен ритам.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img