16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Дали сте изгорени? Овие домашни лекови ги ублажуваат изгорениците

НАЈЧИТАНО

Иако знаеме колку е важно да нанесеме крема за сончање, понекогаш едноставно се случува да изгориме, без разлика колку сме внимателни.

За среќа, постојат домашни лекови кои помагаат да се смират и ублажат изгорениците од сонце.

Ладна вода
Еден од најлесните начини за негово лекување е да го изладите изгорениот дел од телото. Ефикасен начин да си помогнете веднаш, ако сè уште сте таму, е да скокнете во водата, без разлика дали е море или езеро. Кај базените, пак, треба да се внимава водата да содржи хлор, кој дополнително може да ја иритира кожата, пишува zadovoljna.rs.

Треба да се избегнува и директно нанесување на мраз. Иако може да изгледа привлечно кога вашата кожа гори, всушност може да направи уште поголема штета на вашата исклучително чувствителна, изгорена кожа од сонце.

Може да се обидете и да се бањате за да ја изладите и смирите кожата.

Сода бикарбона и овес
Ставете неколку лажици сода бикарбона во када полна со ладна вода, останете во кадата околу 20 минути и вашата кожа ќе се смири. Додавањето шолја овесна каша во бањата исто така ја смирува иритацијата и и помага на кожата да ја задржи природната влажност.

Не ја тријте кожата, ниту во када, ниту додека излегувате, само лесно тапкајте со крпа.

Алое вера
Доколку немате алое вера дома, добро би било да ја набавите. Гелот кој се наоѓа во ова сочно растение со години се користи за различни заболувања, од дигестивни проблеми до инфекции на бубрезите.

Одвојувањето на парчиња од растението и нанесувањето на гелот директно на кожата обезбедува моментално, смирувачко ослободување од изгореници од сонце. Доколку не можете да го најдете, пробајте гел кој содржи 100 проценти алое вера, кој можете да го најдете во повеќето аптеки.

Чај од камилица
Чајот од камилица може да ја смири кожата. Направете силен чај, оставете го да се излади. Кога е подготвено, натопете крпа и нанесете на изгорениот дел од кожата.

Ако сте алергични на полен, не треба да го користите овој третман бидејќи може да предизвика алергиска реакција.

Носете широка облека
Вашата кожа сама се регенерира и облечете ја облеката што не се лепи за неа. Вашата кожа е најголемиот орган на вашето тело, па најдобро е да и дадете малку простор да дише додека се лекува од изгореници.

Природните влакна, како што се памукот или бамбусот, се најдобри облоги за изгореници.

Пиј многу вода
Додека вашата кожа се бори со оштетувањата од сонце, и треба влажноста што ја изгубила.

Ако веќе не пиете осум чаши вода дневно, непријатната изгореница треба да биде доволна причина за почеток.

Не заборавајте на хидратантниот крем
Една од најважните работи што можете да ги направите за да го спречите лупењето или да го сведете на минимум е редовно да нанесувате хидратантна крема. Користете хидратантна крема без мирис и боја (за чувствителна кожа) за да ја намалите иритацијата на минимум.

Ако изгорениците се премногу болни, можете да земете ибупрофен. Треба да бидете покриени и следниот пат кога ќе излезете за да не се изложите повторно на изгореници од сонце. Задолжително контактирајте со вашиот лекар ако изгорениците предизвикуваат треска или ако има знаци на дехидрација.

Кисело млеко
Веројатно најпознат и најстар народен лек за изгореници е киселото млеко. Исто така, се верува дека е еден од најефикасните лекови за црвенило. Имено, млечните протеини создаваат заштитен слој на кожата додека ја ладат.

Разговор
Прашокот или талкот е исто така многу ефикасен начин за намалување на црвенилото, без разлика дали е фармацевтски (без мирис) или козметички. Попрактично е од млекото бидејќи е полесно за „носење“, а најдобро е да го користите пред спиење.

Иритираната кожа, на пример на рамената и грбот, треба добро да се пудра во прав, а потоа да се носи широка маица за спиење. На маичката ќе остане одредена количина, па ќе ја лади кожата во текот на целата ноќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО