8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Дали се чувствувавте особено ладно утрово? Чувството не те измами

НАЈЧИТАНО

Во текот на оваа недела утринските температури на повеќе места беа само малку над нулата, а на некои студени места живата веќе падна под 0 Целзиусови степени. Најниска температура е измерена денеска во Бабне Поље, каде термометарот покажа – 3,6 степени Целзиусови.

Во последните денови, утринските разговори на кафе или чај често се вртеа околу времето. За разлика од минатата недела кога главно зборувавме каде се поплавува со обилната пратка врнежи, оваа недела температурите се во прв план. За многумина се чини дека утринските температури се веќе речиси зимски.

Чувството на многумина не измами. Агенцијата за животна средина и вселена (Арсо) исто така на Твитер објави дека е многу свежо утро за крајот на септември. Најниска температура е измерена во Бабне Поље, каде што е -3,6 степени Целзиусови, во Језерски -3,5 Целзиусови степени, а во Нова вас на Блоки -2,7 Целзиусови степени.

Арсо објави и септемвриски записи. Најниската температурна ознака е веќе 51 година. Во 1971 година на Кредарица измериле 9,8 степени Целзиусови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО