Дали се подобри бадемите или кикиритките? Еве што велат експертите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бадемите и кикириките се омилени јаткасти плодови. Сигурно барем еднаш сте се запрашале што е поздраво, подобро за вашето тело. Ви го пренесуваме мислењето на тројца експерти за исхрана.

-„Бадемите и кикириките ги содржат истите витамини, Б и Е, но во различни количини. Бадемите имаат поголема количина. Од друга страна, кикириките се подобар извор на витамини од групата Б како фолати и ниацин. Содржината на магнезиум во двете е добра, но бадемите содржат малку повеќе магнезиум. Бадемите имаат двојно повеќе железо и пет пати повеќе калциум од кикириките, иако и двата имаат иста количина на цинк. Значи, пресудата е во корист на бадемите бидејќи тие се нутритивно подобри од кикириките бидејќи содржат повеќе железо, калциум, магнезиум и здрави масти“, објаснува за МСН Марија Ариенти, нутриционист со 13 години искуство.

Магистер по здравствени науки и нутриционист Roseane M. Silva вели дека бадемите можеби се подобар избор за оние кои сакаат да ослабат, да го дефинираат своето тело или се на порестриктивна диета. „Се зависи од целта и нутритивната стратегија што му е потребна на пациентот“, вели тој.

Диететичарот Деидре Хјусамен, кој обезбедува услуги за клиничка исхрана, вели дека и бадемите и кикириките се здрава храна богата со хранливи материи кои можат да бидат дел од урамнотежена исхрана.

„Двајцата се одлични извори на омега 6, влакна и протеини. Бадемите имаат повеќе витамин Е во споредба со кикириките, додека кикириките се подобар извор на витамини од групата Б“, објаснува тој.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Апокалиптични сцени во Турција и Сирија: „Афтершоковите беа како Армагедон“

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како...

Бијонсе се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“

Бијонсе (41) се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“ за...

Османи гледа антисемитизам, ама видел и антисемитски пораки како руска воена пропаганда

Антисемитизмот го донесе холокаустот, но не исчезна со холокаустот, ниту пак е поразен. Мораме да ги удвоиме нашите напори да за да се справиме...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img