-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Дали сеуште носите маска? Експертите имаат неколку совети

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

За време на пандемијата на Ковид-19, во нашето секојдневие доминираше хигиената, хигиената и … повторно хигиената и така, според експертите, така треба да остане.

По повеќе од две години борба со новиот коронавирус, на некои места сè уште се носат заштитни маски, некои луѓе сè уште се пречекуваат со допирање со тупаница или лакт наместо да се ракуваат, а многумина продолжуваат ревносно да ги дезинфицираат рацете и работните и другите површини.

Стапката на инфекција со коронавирус е помала на глобално ниво, што резултира со укинување на задолжителното носење маски во продавниците на мало и зголемени надежи дека пандемијата постепено влегува во ендемска фаза. Дали се откажуваме од хигиенската рутина која досега многу строго ја следевме и на која сме навикнати?

„Во никој случај“, вели германскиот експерт за хигиена Др. Клаус-Дитер Застров.

Тој се согласува со другите. Клеменс Венднер, раководител на Одделот за онкологија, хематологија, имунологија, палијативна медицина, заразни болести и тропска медицина во болницата Швабинг во Минхен. „Новиот кодекс за правилна хигиена ќе продолжи да важи и по пандемијата на Ковид-19“, рече тој.
Др. Застроу верува дека е разумно да имате заштитна маска при рака кога ќе го напуштите вашиот дом.

„Препорачливо е да го ставите на лице на места со многу луѓе, кои исто така се преполни еден зад друг, на пример во автобуси и возови“, вели тој.

И други. Венднер предвидува дека носењето маски ќе стане „ново нормално“ на конференциите со голема посетување, особено за време на сезонски настинки и грип.

„Не мора да бидат маски FFP2 или слично, како маските KN95, туку едноставни платнени маски за лице“.

Но, кога одите во болница, посетувате домови за стари лица и стари лица, „Маските FFP2 треба да се носат за да се заштитат пациентите и жителите“, вели Венднер, додавајќи дека маските во тие установи треба да носат и посетители и медицински персонал.

Др. Застроу мисли дека е добра идеја сепак да носите со себе мало шишенце средство за дезинфекција.

„Ако патувате, на пример, со метро и се држите за ручек што го допреле многу луѓе пред вас, би било препорачливо да ги дезинфицирате рацете по растоварувањето. Исто така, треба да ги дезинфицирате рацете откако ќе ги допрете рачките на вратите или потпирачите за раце во авионите“, советува тој.
Застроу препорачува и плакнење на устата и грлото на секои три дена со средство за дезинфекција за плакнење на устата, кое ги деактивира бактериите и вирусите кои се шират со зборување, кашлање, пеење итн.

Миењето на устата што можеби веќе го користите е веројатно несоодветно во овој случај.

Редовното миење на рацете е една од основите на личната хигиена, која беше важна и пред избувнувањето на пандемијата на Ковид-19.

„Не занемарувајте темелно да ги миете рацете со сапун и вода пред и по оброците и по користењето на тоалетот“, потсетуваат германските лекари.

„Да се ​​одржува физичка дистанца од личноста пред и зад вас во ред има смисла надвор од пандемија“, забележува Венднер, „и не само од хигиенски причини. Пристојно е да не туркате пред или зад личноста што стои веднаш до вас“.

Редовното проветрување на училиштата и отворените простори за време на пандемијата го намали ризикот од заразување со новиот коронавирус.

„Отворањето на прозорецот широко неколку минути за да се дозволи свеж воздух во просторијата и исфрлањето на застоениот воздух ја намалува концентрацијата на аеросоли во затворен простор, што е добро за здравјето без разлика на ковид-19“, вели Венднер, додавајќи дека тоа е едноставно и ништо за вас. не стои.

Ракувањето за време на пандемијата го замени допирањето со тупаница или лактот. Но, подадената рака што ја одбивате често се смета за грубо однесување. Затоа Застров предлага компромисно решение. „Рацувајте се, а потоа дискретно дезинфицирајте ги рацете со средството за дезинфекција што го носите со себе.

Што е со бакнежот во образот?

„Размислете со кого сакате да се бакнувате во образ, а со кого не. Ако не сте подготвени, можете учтиво, но цврсто да одбиете бакнеж, на крајот на краиштата, како во деновите пред пандемијата“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...
spot_img
spot_img
spot_img