22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Дали планирате да користите ретинол? Запомнете ги овие работи пред да го ставите

НАЈЧИТАНО

на лицето.До денес сме слушнале многу работи за ретинол и тоа со добра причина. Ретинолот веќе некое време е ѕвезда во индустријата за убавина, а сите луксузни брендови развиваат производи од ретинол. Прекрасна состојка е во борбата против стареењето на кожата, ситните брчки, но и акните. Ретинолот може да биде токму она што недостасува во вашата рутина за убавина.

„Ретинолот е витамин А. Ретинолот се смета за златен стандард за производи против стареење и со добра причина. Ги елиминира клучните знаци на стареење со минимизирање на брчките и подигнување и зацврстување на кожата. Препаратите од ретинол се достапни на пазарот без рецепт, но таквите препарати содржат екстремно ниски концентрации на ретинол, додека значително поефикасни препарати со витамин А може да се добијат само со рецепт, бидејќи спаѓаат во групата на лекови. Таквите креми-лекови содржат ретиноична киселина. Со нивна употреба можна е посилна иритација, па употребата на овие крем-лекови се врши под надзор на дерматолог“, д-р. sc. Ивана Нола, спец. дерматовенерологија.

Кога да започнете со употреба на ретинол?
Ретинолот може да се вклучи во негата на кожата уште во дваесеттите години поради неговата способност да ја регенерира кожата. Генерално делува како средство против стареење и на регенерација на оние клетки кои се оштетени од сонцето, а се користи и за нега на кожа склона кон акни, како и за третман на лузни. Речиси и да нема кожа која треба да го избегнува ретинолот, бидејќи ретинолот може да се користи и на најчувствителна кожа, треба да се прилагоди само ритамот на употреба, како и комбинацијата на хидратантни креми.

Покрај фактите што штотуку ги прочитавте, постојат митови за да престанете да верувате.

Мит: Ретинолот ќе ја разреди кожата
Ова често се слуша, сето тоа поради првата реакција на ретинол, кога може да дојде до лупење на кожата. Многумина ќе заклучат дека кожата е всушност потенка, но тоа е далеку од вистината. Бидејќи ретиноидите исто така го стимулираат производството на колаген, кожата сигурно нема да се истенчи.

Мит: Младите не треба да користат ретинол
Ретинолот долго време се користи за лекување на акни и го користат помладите луѓе. Студијата дури во 1980 година ги покажала своите други придобивки, а тоа е дека ќе ги „измазне“ помалите брчки и ќе ја олесни хиперпигментацијата, па затоа го добил името „анти ејџ“ производ. Не постои регулатива кога веќе можете да почнете да го користите, прашање е кои проблеми со кожата сакате да ги спречите. Но, по кремот со заштитен фактор, ретинолот е производ кој мора да го користите доколку сакате да го запрете стареењето на кожата.

Мит: Ретинолот ја прави кожата почувствителна на сонце
Ова е прашање кое најчесто е поврзано со ретинол, но време е да се потсетиме дека тоа не е точно. Ретиноидите стануваат нестабилни на сонце и затоа стануваат помалку ефикасни, поради што е препорачливо да се користи ретинол пред спиење и најчесто се наоѓа во темни садови. Сите истражувања покажуваат дека нема страв од сонце кога се користи ретинол, но сепак не се излегува на сонце без заштита од сонце, а тоа се однесува на кремата со заштитен фактор.

Мит: Резултатите ќе ги видите за 4 до 6 недели
Секако, сакате ова да биде вистина, но не е. Резултатот од употребата на ретинол е видлив за приближно 6 месеци.

Мит: Ако вашата кожа се лупи или поцрвени, престанете да користите ретинол
Реакцијата која вклучува црвенило или лупење на кожата може да се појави на самиот почеток на употребата на ретинол, а овие симптоми треба да исчезнат во рок од една недела од првата употреба.

Мит: Мора постојано да се користи за да се видат резултати
Честопати целта е секојдневно да се користи ретинол, но дури и ако го користите само неколку дена во неделата, резултатите ќе бидат видливи. Колку ќе бидат силни резултатите зависи од јачината и видот на ретинолот.

Мит: Колку повеќе производи применувате, толку подобри резултати
Стручен совет е да се стави колку грашок, а нешто повеќе од тоа може да предизвика лупење на кожата и сувост.

Мит: Ретинол не се нанесува на пределот околу очите
Ако сте го прочитале и се сетивте на ова, еве ја вистината. Иако ова е чувствителна област на лицето, таму прво се појавуваат мали брчки кои може да се ублажат со ретинол. Ако е случај дека вашата кожа околу очите е чувствителна, тогаш прво можете да нанесете тенок слој крем за лице, а потоа ретинол.

Мит: Колку е поголем процентот на ретинол, толку подобри се резултатите
Честопати жените ќе се одлучат да го купат најсилниот производ бидејќи веруваат дека ќе дојдат најдобри резултати. Дали тоа воопшто ви падна на памет? Идејата е иста да не се подготвувате да трчате маратон, туку едноставно да се појавите на патеката тој ден… Има многу производи со ретинол и на вас е да го изберете оној кој најмногу ви одговара. Ако ретинол ви е препишан од вашиот лекар, тогаш тој ќе ви каже кој да го користите.

Мит: Ретинолот делува како пилинг
Ова е заблуда која е широко распространета, а бидејќи ретинолот е всушност производ на витаминот А, тој се смета за антиоксиданс. Покрај тоа, овој витамин е комуникатор помеѓу клетките, што значи дека тие „разговараат“ со клетките на кожата и помагаат за поздраво производство на помлади клетки на кожата кои ќе го најдат патот до површината. Пилинг и црвенило се резултат на приви

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО