Дали пиете расол? Постојат најмалку пет причини зошто треба!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Има и такви кои долго време се запознаени со придобивките од оваа течност, но многумина се уште не ги знаат сите здравствени придобивки што ги има.

Зелката е намирница која е многу здрава за нас, но уште поздрава е кога се кисели бидејќи тогаш станува уште посилен сојузник во заштитата на нашиот организам од разни здравствени проблеми. За време на мариноването, зелените испуштаат течност, а ова запуштено богатство во народот е познато како – саламура. Има и такви кои долго време се запознаени со придобивките од оваа течност, но многумина се уште не ги знаат сите здравствени придобивки што ги има, пишува Healthline.

Го зајакнува имунитетот

Јадењето саламура особено се препорачува за време на постудените месеци. Есента и зимата со себе носат разни бактерии и вируси кои предизвикуваат здравствени проблеми, а саламурата е полна со супстанции кои го зајакнуваат нашиот имунитет. Витамин Ц, витамин Б, калциум, магнезиум, железо и цинк се само дел од богатството скриено во оваа течност.

Го регулира варењето

Дали имате проблеми со запек? Чаша саламура ќе ги реши. Добрите бактерии кои се создаваат во саламурата за време на ферментацијата внесуваат рамнотежа на цревната флора и ја одржуваат здрава.

Олеснува губење на тежината

Солта е нискокалорична храна, а во исто време содржи многу влакна и витамини и делува како пробиотик, поради што е одличен додаток во исхраната. Доволно заситува за да замени една закуска и ефикасно ги намалува нездравите масти.

Го ублажува мамурлакот

Ако случајно сте испиле премногу џин и тоник со пријателите, ќе ги ублажите сите несакани ефекти од забавното ноќно излегување со саламура. Брзо ќе ги компензира изгубените електролити и ќе помогне во хидратацијата на телото.

Ги зајакнува коските

Витаминот К2 игра важна улога во здравјето на нашите коски. Ги активира протеините кои помагаат во апсорпцијата на калциумот, суштински минерал кој ги храни коските. Токму во саламура и кисела зелка се наоѓа витаминот К2, пренесува Вечерњи лист.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img