18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Дали обожавате јагоди? Можете (исто така) да ги замрзнете за да ви бидат достапни вон сезона

НАЈЧИТАНО

Многу луѓе се ентузијасти за слаткото и вкусно црвено овошје. Што не е невообичаено, бидејќи тие можат да се користат и за подготовка на вкусни десерти.

Сега е сезона на јагоди и многу луѓе едноставно не можат да им одолеат. Освен што имаат одличен вкус, тие се и извор на витамин Ц и железо. Од нив можеме да подготвиме вкусни десерти, сладолед, со нив да наполниме палачинки, да готвиме џем, да ги користиме за овошни чаши и сокови, а можеме да ги јадеме свежи и без никакви додатоци.

Јагодите, исто така, може да се замрзнат и да се уживаат во оф-сезона. Тие ќе чекаат до шест месеци во замрзнувачот, но треба да ја знаете правилната процедура за замрзнување.

1. Прво треба да се измијат темелно, внимавајќи да не се оштетат. Ставете ги во цедалка, исплакнете ги темелно и оставете ги целосно да се исушат.

2. Потоа отсечете им ги стебленцата. Најдобро е да се исече со нож кон средината на јагодата, да се исече круг околу дршката и да се отстрани.

3. За поголеми бобинки, можете да ги исечете. Ова е особено практично доколку сакате да ги користите како додаток на смути или десерти од житарки и бисквити.

4. Сувите јагоди наредете ги на плиток плех обложен со хартија за печење и ставете ги во замрзнувач најмалку 4 часа. Откако ќе се замрзнат, ставете ги во кеси за замрзнување – ќе останат цели, ќе ја задржат формата и нема да се гужваат.

5. Оставете ги во фрижидер шест часа пред употреба за да се одмрзне полека.

Јагодите може да се замрзнат и како сируп, бидејќи рецептот е исклучително едноставен. Постапката е како што следува:

1. Во садот во кој сте ги ставиле четирите шолји шеќер растворете шолја шеќер.

2. Изладете го шеќерниот сируп во фрижидер.

3. Излупените јагоди ставете ги во садот во кој ќе ги чувате во замрзнувач. Прелијте ги со ладен шеќерен сируп и промешајте, па ставете го садот во замрзнувач.

Вкусниот сируп од јагоди е совршен за палачинки, прелив од сладолед или овошни колачи со бисквити, кои може дополнително да се збогатат со прелив од јагоди и сладолед.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО