17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Дали новиот CR-V ќе биде ваков на стариот континент?

НАЈЧИТАНО

Хонда при презентацијата употреби позната тактика – веќе го претстави новиот CR-V во САД, но се уште не е јасно кога новодојдениот ќе се најде на пазарот во нашата земја.

Се разбира, Honda користеше слична тактика при претставувањето на 11-тата генерација на Civic: овој модел се продава веќе некое време преку барата. Причините се јасни – САД се исклучително важен пазар, а пред сè, таму имаат помалку строго законодавство за заштита на животната средина. Тоа е уште поизразено кај компактниот теренец CR-V – тоа е модел кој е еден од најпопуларните теренци на американскиот пазар.

Затоа е и димензионално поблиску до барањата на најголемиот единствен пазар – порасна за седум сантиметри во должина и мери 4,69 метри, доби и сантиметар во ширина и четири во меѓуоскиното растојание. Уште поимпресивно, Honda го дизајнираше багажникот, кој наводно мери добри 1.000 литри, што е неоспорен рекорд (актуелниот CR-V има, да речеме, 561 литри). Инаку, моделот е изграден на новата глобална архитектура на Honda (15 проценти поцврста), новодојдената има и подобрена шасија со McPherson суспензија напред и зрак со повеќе врски назад, каде што исто така додадоа 15 проценти поцврсти пружини за подобро. ракување.

Инаку, особено во поглед на дизајнот, новодојдениот сега е многу почисто дизајниран, со повеќе прави линии, остри рабови и помала заобленост, што е своевиден заштитен знак на актуелниот модел. Може да се открие одредено сродство со Civic, а уште повеќе од заедничката ДНК може да се види во внатрешноста, каде што дизајнерите јасно се потпираа на дизајнот на седанот. Повторно – со јасни рафинирани линии, со самостоен централен екран (од 7 до 9 инчи), нов волан (поставен по квадрат) и 7-инчен дисплеј на дигитализирани мерачи пред возачот. И новодизајнираните предни седишта, кои дополнително го намалуваат заморот.

Хибридот е нов, во САД исто така турбо четирицилиндричен
Хибридниот погон е исто така нов, инаку сличен по дизајн со оној на Civic и сегашната генерација CR-V. Станува збор за сериски хибрид, каде што дволитарскиот мотор делува (главно) како генератор кој ја полни батеријата, а електричниот мотор ги придвижува предните тркала (или сите тркала ако се работи за модел со AWD). Системската моќност е 154 kW (207 КС), што е малку повеќе од претходникот (135 kW/184 КС). Во САД ќе биде достапен 1,5-литарски турбо четирицилиндарец со 144 kW (193 КС) и CVT менувач. Откако CR-V ќе биде во Европа, многу е веројатно дека ќе биде достапен само со хибриден погон, како што е случајот со сегашниот модел. Познато е само дека нема да има целосно електрична верзија на овој модел.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО