-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Дали некои видови храна нè заситуваат повеќе од другите?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Веројатно сте налетале на многу пакувања во продавниците кои ветуваат дека храната ќе има одличен вкус и ќе остане свежа и квалитетна. Може да најдете и некои производи кои тврдат дека ве одржуваат сити подолго време. Каква е таа храна?

Иако некои истражувања сугерираат дека јадењето некои намирници, како што се чили и ѓумбир, може да направи да се чувствуваме помалку гладни потоа, овие студии често користат големи количини храна и ги тестираат ефектите врз животните, вели Гери Фрост, предавач на Империал колеџ во Лондон. „Тестирањето на овие ефекти врз луѓето не се случило“, додава тој.

Ефект на чили на апетитот
Една студија ги разгледа својствата на капсаицинот во чили пиперките (активната состојка што им дава топлина на чили пиперките). Мери-Џон Луди, вонреден професор по исхрана и исхрана на државниот универзитет Боулинг Грин во Охајо, САД, најпрво експериментирала дома, додавајќи чили во своите оброци сè додека не одлучила што е вкусна и реална количина за некој што живее на американскиот Среден Запад.

Потоа шест пати поканила 25 луѓе во својата лабораторија и ги хранела со супа од домати. По супата, тие останале во лабораторија четири и пол часа за да им се измери апетитот и потрошувачката на енергија. Потоа им било послужено уште еден оброк и им било кажано дека можат да јадат колку што сакаат.

Кога конзумирале супа која содржи еден грам чили, учесниците согорувале дополнителни 10 калории во следните четири и пол часа. Учесниците кои вообичаено јаделе чили само еднаш месечно изјавиле дека подоцна размислувале помалку за храна и јаделе 70 калории помалку кога им бил сервиран втор оброк, во споредба со оние кои обично јаделе чили три пати неделно или повеќе.

„Тоа кажува нешто важно за доживување на пикантност во храната“, вели таа.

Согорувањето на 10 дополнителни калории после зачинет оброк нема да има долгорочни ефекти. Фрост истакнува дека таквите студии не покажале никакви долгорочни ефекти.

Дали кафето помага да се потисне апетитот?
Друга основна состојка во нашата исхрана за која се шпекулираше дека не прави помалку гладни е кафето. Метју Шуберт, асистент професор на Катедрата за кинезиологија на Државниот универзитет во Калифорнија, прегледа какви истражувања се направени досега за да се види дали можеби има нешто во кафето што го потиснува нашиот апетит.

Некои студии покажаа дека пиењето кафе води до малку побрзо празнење на желудникот, но ниту една студија не покажала нешто специфично за потиснување на апетитот.

„Дури и ако идните истражувања откријат како кафето го потиснува нашиот апетит, тоа веројатно би се претворило само во консумирање 100 или 200 калории помалку дневно, што не е значајно“, додава Шуберт.

Што е со влакната?
„Покрај специфичните состојки, истражувачите ги разгледаа и макронутриентите и како тие можат да влијаат на нашиот апетит. Познато е дека влакната нè прават да се чувствуваме посити подолго време, а некои студии покажуваат дека како што луѓето јадат повеќе влакна, нивното зголемување на телесната тежина се забавува, но тоа е само кога јадат навистина големи количини на влакна“, вели Фрост.

Наместо да бараме одредена храна за да го намалиме нашиот апетит, треба да се погрижиме да пиеме доволно вода, бидејќи тоа привремено го прекинува нашиот апетит, вели Мартин Колмајер, професор по исхрана на Школата за глобално јавно здравје Гилингс во Северна Каролина, САД. БиБиСи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img