-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Дали некогаш јадете слатки компири – зошто треба да ги вклучите во вашата исхрана

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали некогаш јадете слатки компири – зошто треба да ги вклучите во вашата исхрана
Слаткиот компир се нарекува и сладок компир, но тие се многу повеќе од тоа. Иако изгледа како компир, од него се разликува по многу нешта.

Можеме да најдеме слатки компири во црвеникава, портокалова, бела и жолта боја, со широк или долгнавест облик, со благ до исклучително сладок вкус. Она што ги прави особено здрави се витамините, минералите, влакната и антиоксидансите кои ги содржат, па размислете да ги вклучите во исхраната и почесто да ги јадете, пишува Mind Body Green. Еве како слаткиот компир влијае на вашето здравје:

Го зајакнува имунитетот
Слаткиот компир содржи значително количество витамин А, кој е клучен за одржување на здрава кожа, вид и правилно функционирање на органите, но и витамин Ц кој е клучен за зајакнување на имунолошкиот систем, пишува Вечерњи лист.

Придонесува за целокупното здравје
Високиот процент на влакна и антиоксиданси, кои ги содржи слаткиот компир, е значително позитивен за здравјето на цревата и дигестивниот систем. Но, овој зеленчук е богат и со калиум, калциум, магнезиум и манган, минерали кои штитат многу различни системи во нашето тело, од коски и мускули до срцето и ‘рбетниот мозок.

Може да придонесе за функциите на мозокот
Потрошувачката на виолетови слатки компири може да придонесе за функциите на мозокот. Студиите на животни покажаа дека антоцијаните кои се наоѓаат во виолетовите слатки компири можат да придонесат за здравјето на мозокот, да го намалат воспалението и да ги спречат штетните ефекти на слободните радикали.

Има антиинфламаторно дејство
Неконтролираното воспаление го зголемува ризикот од скоро секоја хронична болест, вклучувајќи дебелина, дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Природните антиинфламаторни соединенија во слатките компири го намалуваат воспалението на клеточно ниво.

Добро е за слабеење
Околу 12 проценти од скробот во слатките компири е отпорен скроб, супстанца слична на влакна која телото не може да ја свари. Една студија покажа дека заменувањето на само 5,4 отсто од вкупниот внес на јаглени хидрати со отпорен скроб резултира со 20 до 30 отсто повеќе согорување на масти после оброк.

Како да се подготви сладок компир?
Неговата подготовка е многу едноставна. Можете да ги готвите, печете, полнете, пржите или на пареа, а сето тоа можете да го направите со или без кора. Можете да ги користите како прилог за вашите слатки и солени оброци, а можете да ги вклучите во сите оброци во денот, од појадок до десерт.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Столтенберг повика на поцврсти врски со Јапонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска повика на поцврсти врски со Јапонија, бидејќи руската војна против Украина ги зголемува глобалните опасности и покажува...

Жителите на Лихтенштајн против затворање на казината

Минатата недела привлече внимание веста дека 40.000 жители на малото Кнежевство Лихтенштајн на 29 јануари ќе одлучуваат на референдум за иницијативата за затворање на...

178 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (30.01.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
spot_img
spot_img
spot_img