17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Дали на телото воопшто му е потребна детоксикација и чистење?

НАЈЧИТАНО

Дали сте помислиле дека покрај пролетното чистење на станот, ќе можете и да го детоксицирате телото? Проверете дали ова е добра идеја.

Сигурно познавате барем една личност која веќе почнала со детоксикација, или самите сте ја пробале. Има многу можности: користење одредени билки и зачини, пиење големи количини вода или други течности, намалување на калориите на минимум, користење одредени суплементи, јадење само одредена храна…Пред да започнете да истражувате како да го исчистите вашето тело, подобро запрашајте се дали тоа воопшто ви е потребно. Исто така, ве советуваме да се консултирате со вашиот лекар пред да направите некои големи промени во вашата исхрана.

Значи, ајде да одговориме на прашањето: Не, на вашето тело не треба да му треба чистење, детоксикација и диета за целите на прочистување, како што тоа го прави само по себе.

Сепак, можете да му помогнете во овие процеси со тоа што ќе се грижите за неговото здравје, а со тоа и за внатрешните органи кои ја имаат оваа функција. Ајде да видиме кои органи се вклучени во процесот на детоксикација, меѓу другото:

ЦРН: Задачата на црниот дроб е да ги обработува хранливите материи, како и токсичните материи – што ги прави растворливи во вода за да им го олесни отстранувањето на бубрезите од телото.

БУБРЕЦИ: Ја филтрираат крвта и на тој начин помагаат да се елиминираат токсините и нуспроизводите кои го напуштаат телото преку урината.

ДЕБЕЛО: Ги вари нуспроизводите кои на телото не му се потребни.

БЕЛИДЕЛИЦИ: Со дишењето ги отстрануваат токсините во воздухот од телото.

Значи, што можеме да направиме за здраво тело?
Наместо екстремни диети кои ќе го шокираат дигестивниот систем и веројатно ќе направат некоја штета, грижете се за себе поинаку. Имаме неколку идеи, но сигурно веќе сте ги совладале здравите навики кои ги следите.

Совети:

– Исхраната треба да содржи доволно влакна, зеленчук, овошје и немасни протеини.

– Вежбајте најмалку 3 часа со умерен интензитет секоја недела.

– Избегнувајте пушење, пиење алкохол, слатки…

– Пијте доволно вода (а не сокови, газирани сокови и друго).

– Внимавајте на додадениот шеќер и намалете го внесот на слатки (десертите треба сами да ги подготвувате).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО