2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Дали навистина ви се потребни? Што се случува кога често земате мултивитамини?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Мултивитаминските додатоци во исхраната позитивно делуваат на намалување на анксиозноста, го зајакнуваат имунитетот и го зголемуваат чувството на енергија, но сепак треба да внимавате со нивниот внес.

Дневниот внес на мултивитамински додатоци во исхраната станува сè попопуларен во последните години, особено кај луѓето со брз начин на живот бидејќи немаат време да подготвуваат здрави домашни оброци, пренесува tportal.

Мултивитаминските додатоци во исхраната вклучуваат соединенија од различни витамини и минерали кои се наоѓаат во комбинации кои одговараат на специфичните потреби на поединецот, како што се оние за подобар имунитет, концентрација, ефект врз апетитот, зголемена енергија итн. Неодамна, оние со зголемен процент на витамини Ц и Д и здрави омега-3 киселини.

Но, дали навистина ни се потребни и што навистина се случува кога ги консумираме секој ден?

„За повеќето луѓе ваквите додатоци во исхраната воопшто не се неопходни, бидејќи сите витамини ги добиваат од исхраната. Се препорачуваат за постари лица и лица кои имаат намален апетит, лоши навики во исхраната или се во специфична медицинска состојба, како што се опоравување од болест или бременост“, објаснува доктор Келси Лоренц.

Докажано е дека витаминот Ц го зајакнува имунитетот и помага во борбата против настинки, вируси и посериозни болести. Покрај тоа, тој е антиоксиданс, што значи дека помага да се исчисти телото од штетните материи кои можат да бидат причина за болести.

За посилен имунитет се консумира и витамин Д бидејќи ја регулира работата на црниот дроб, а неговиот недостаток предизвикува разни воспаленија кои можат да доведат до хронични заболувања. Тој е меѓу витамините кои се препорачуваат да се земаат како додаток во исхраната бидејќи е тешко да се добијат препорачаните количини само преку диета.

Покрај позитивните ефекти врз имунитетот, мултивитамините позитивно делуваат и на општата психичка и физичка состојба бидејќи создаваат чувство на виталност.

„Луѓето кои ги консумираат може да почувствуваат зголемување на енергијата. Ова особено се однесува на случаи кои претходно имале недостаток на одредени витамини, но нема гаранција за овој ефект“, вели докторката Мелиса Митри.

Ги намалуваат чувствата на анксиозност и ги подобруваат менталните функции

Проблемите со менталното здравје станаа жешка тема во последниве години, со сè поголем број луѓе кои пријавуваат проблеми со анксиозност и депресија. Неодамнешните истражувања докажаа дека мултивитамините, особено витаминот Д, можат да помогнат во ова.

Тие исто така имаат позитивен ефект врз тешкотиите во учењето и слабиот фокус, како и на другите знаци на стареење, како што се проблемите со меморијата. Неодамнешните истражувања докажаа дека мултивитаминските додатоци во исхраната ја зајакнуваат меморијата, вниманието, фокусот и способноста за планирање.

Сепак, треба да се внимава на количината.

„Ако консумирате витамини во големи дози, оние кои не му се потребни на вашето тело, може да почувствувате несакани ефекти како гадење или дигестивни проблеми“, вели д-р Митри.

Витамини кои можат негативно да влијаат на варењето и да предизвикаат дијареа, гадење, повраќање, запек или грчеви се железото, магнезиумот, витаминот Ц, цинкот и калциумот. Во секој случај, препорачливо е да ги земате само витамините кои ви недостасуваат и да се придржувате до мултивитамински додатоци кои се сертифицирани и не содржат тешки метали и опасни материи!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img