8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Дали Маск ќе ги врати сите суспендирани сметки на Твитер?

НАЈЧИТАНО

Илон Маск започна ново истражување за враќање на затворените кориснички сметки на Твитер, користејќи го истиот метод како и во случајот со поранешниот претседател Доналд Трамп, пренесува Франс прес во четвртокот.

„Дали Твитер треба да понуди сеопфатна амнестија за укинати сметки, под услов корисниците да не го прекршат законот и да се вклучат во скандалозен „спам“? Да/Не“, е прашањето на кое требаше да одговорат корисниците на Твитер.

Пет часа подоцна пристигнаа одговорите на околу два милиони корисници, со огромно мнозинство гласови „ЗА“, односно за повторно активирање на прекинатите сметки.

Маск, новиот сопственик на Твитер, по анкетата за Трамп, која покажа дека над 50 отсто гласале за враќање на сметката на поранешниот претседател, во саботата го врати својот профил, кој беше суспендиран по минатогодишниот напад на американскиот Капитол.

„Народот одлучи. Трамп ќе биде вратен на функцијата“, напиша Маск пред четири дена на Твитер по 15 милиони одговори на истражувањето за враќање на профилот на американскиот милијардер и поранешен претседател. За негова „рехабилитација“ гласале 51,8 отсто од корисниците на Твитер.

„Vox Populi, Vox Dei“, напиша Маск на Твитер, латинска фраза што значи „гласот на народот е гласот на Бога“.

Твитер претходно врати некои контроверзни сметки кои беа забранети или суспендирани, вклучително и сатиричната веб-страница Babylon Bee и комичарката Кети Грифин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО