15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Дали маската помага само ако ја носите?

НАЈЧИТАНО

Во време кога пандемијата на коронавирус е во опаѓање во многу земји и се укинуваат мерките, некои луѓе ја поздравуваат, а некои сметаат дека некои мерки, како носењето маски, треба да продолжат да се применуваат во ситуации кога има многу луѓе во мал простор..

Маските за лице обезбедуваат најголема заштита од ширење на честички кои носат вируси во воздухот кога сите ги носат, пишува Си-Ен-Ен, додавајќи дека истражувањата сугерираат дека маските, доколку не ги носат други, можат да го заштитат оној што ги носи делувајќи како бариера помеѓу честичките. и неговиот нос, устата.

„Вчера патував со авион откако беше укината задолжителната маска во јавниот превоз. Цело лето имав маска на лицето“, рече Крис Капа, професор по градежно инженерство и инженерство за животна средина на Универзитетот во Калифорнија, Дејвис, кој ги проучува аеросолните честички и маски.

Додека патувал од Сакраменто до Сан Диего, забележал дека бројот на патници кои носеле маски за време на летот се намалува.

„Ќе продолжам да ја носам мојата маска N95 додека патувам уште некое време. Лично, јас сум повеќе загрижен кога сум во мали, преполни простори како што се авиони во споредба со големи, релативно отворени простори како што се аеродромите“, вели Капа.

„Нивото на заштита, кога само вие носите маска, во голема мера зависи од два фактори: колку добро вашата маска се прилепува на вашето лице и колку ефикасно материјалот за маската ги филтрира честичките што можат да носат вируси. Маските како N95 и KN95 генерално ќе бидат подобри од хируршките маски или платнените маски бидејќи можат подобро да се залепат на лицето. И хируршките маски прават подобра работа во филтрирањето отколку платнените маски“, вели Капа.

„Различни маски ќе одговараат на различни лица подобро или полошо, па затоа е важно да ја пронајдете онаа што добро ви одговара“, рече тој.

„Дури и најдобрата маска е добра колку што добро се прилепува. Добро прилепената маска N95 може да ја намали количината на потенцијално заразни честички што ги вдишувате за повеќе од 20 пати.

Дури и ако сите околу вас се без маска, Капа вели дека носењето добро прилагодена маска N95 може да го намали количеството на заразни честички што можете да ги вдишите.

„Доколку теоретски има 100 заразни честички што треба да ги вдишите без маска, би вдишувале 5 или помалку со маска N95 што добро се вклопува“, вели тој.

Маските од ткаенина што се користат кога недостасувала друга заштитна опрема можат да филтрираат големи капки. Но, поефективните маски, како N95, исто така можат да филтрираат помали аеросоли или честички што ги издишуваат заразените луѓе, рече Ерин Бромаџ, вонреден професор по биологија на Универзитетот во Масачусетс Дартмут.

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), маските N95 можат да филтрираат најмалку 95 проценти од честичките ако се стават правилно на лицето. Хируршките маски или маските за еднократна употреба се околу 5 до 10 проценти помалку ефикасни од N95, вели Bromage.

Студијата на ЦДЦ објавена во февруари покажа дека луѓето кои секогаш носеле маска во затворени простории помеѓу февруари и декември 2021 година, имаат помала веројатност да бидат позитивни на Ковид-19 отколку луѓето кои не носеле маски.

Носењето маска „ги намали шансите за позитивен тест“ на Ковид-19 за 56 отсто кај оние кои носеа платнени маски, 66 отсто кај оние кои носеа хируршки маски и 83 отсто кај оние кои носеа маски N95 или KN95, во споредба со луѓето кој воопшто не носеше маска, според ЦДЦ.

„Ако никој освен вас не ја носи маската, тие проценти би можеле да паднат“, рече Капа за Си-Ен-Ен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО