22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Дали кралицата Елизабета често носи смела комбинација на бои?

НАЈЧИТАНО

Кралицата Елизабета никогаш не бега од смелите бои во нејзината гардероба.

96-годишната монарх е позната по тоа што носи фустани во сите нијанси, па не е изненадување што нејзиниот неодамнешен изглед е светол и смел. Кралицата неодамна присуствуваше на воена парада во градините на Холирудхаус, нејзината кралска резиденција во Единбург, Шкотска. За таа прилика таа носеше фустан од свилена волна, капут и соодветна виолетова капа.

Во друга прилика, таа јавно се појави во Шкотска облечена во фустан со цветен принт со сино палто и соодветна капа. Иако има безброј комбинации, постојат големи шанси кралицата Елизабета да ги носи нејзините комбинации многу пати, дури и ако јавноста тоа не го знае. Во своите мемоари од 2019 година, Другата страна на паричката: Кралицата, комодата и гардеробата, Кели напиша: „Нејзиното височество е секогаш штедливо. По две или три носења, изгледот ќе им стане познат на медиумите и на јавноста, па потоа бараме начини да го промениме, или ќе стане нешто што кралицата го носи на приватен одмор во Балморал или Сандрингам“.

Кралицата не само што внимателно ги избира боите на фустанот, понекогаш во зависност од приликата, или ако ги почитува боите на знамето на друга земја, таа избира одредени нијанси. Во документарниот филм Кралицата на 90 години, снаата на кралицата Софи, грофицата од Весекс, рече: „Тоа мора да се истакне за луѓето да можат да кажат: Ја видов кралицата. Запомнете дека кога таа ќе се појави некаде, има голема гужва – и многу луѓе посакуваат да кажат дека виделе барем малку од шапката на кралицата додека поминувала“.

Како дел од прославата на платинестиот јубилеј, кралицата двапати се појави на балконот на Бакингемската палата, еднаш во задебелена зелена нијанса што можеше да се види од далеку, а другиот пат во сина боја, која исто така може да претставува суверенитет. „Кралицата знае дека треба да биде видлива за што е можно повеќе луѓе кога е надвор, па затоа избирам главно впечатливи бои кои лесно ќе се видат“, вели Кели во својата книга.

Помладата генерација ја носеше и гардеробата на кралицата. Незаборавно, внуката на кралицата, принцезата Беатрис, носеше прекрасен бел фустан дизајниран од Норман Хартнел за нејзината венчавка во јули 2020 година. Кралицата го носеше фустанот на Државното отворање на парламентот во 1966 година, како и на лондонската премиера на Лоренс од Арабија во 1962 година и на државната вечера во Рим во 1961 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО