Дали кафето без кофеин е навистина здрава опција?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Обично сите ние го сакаме кафето и сме зависни од неговото стимулирачко дејство, но на некои луѓе им пречи кофеинот и ќе го исфрлат затоа што чувствуваат посилно срцебиење, висок крвен притисок, не можат да заспијат или едноставно веруваат дека живеат поздраво без кофеин. За сите нив кафето без кофеин е одлична алтернатива. Но, истражувањата покажуваат дека тоа сепак можеби и не е така.
Многумина не можат да замислат утро без да испијат шолја кафе и има нешто неверојатно смирувачко во таа утринска навика. Кафето нè буди, ја стимулира мозочната активност, поради стимулирачкиот ефект што го има на нервниот систем, го зголемува нивото на крвниот притисок, помага при варење, слабеење, подобро расположение, а навиката за пиење црно кафе е дел од секојдневната рутина на сите долговечни луѓе.

Кофеинот е првото нешто што ви паѓа на ум кога ќе помислите на кафе, но тоа содржи и антиоксиданти и други активни супстанции кои можат да го намалат хроничното воспаление и да не заштитат од болести, доколку се пие во умерени количини (2-3 средни или помали шолји дневно и без додадени шеќери, кафето е заслужно за многу здравствени придобивки.

Повеќе за ова прочитајте на порталот „Арт кујна“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img