17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Дали и оваа година може да се користи минатогодишниот крем за сончање?

НАЈЧИТАНО

Општо познато е дека заштитата од сонце е неопходна особено за време на топлите летни денови. Дури и облачното време не значи дека е неутрализирана опасноста од ултравиолетово сончево зрачење, па затоа е важно да се вооружите со заштитен фактор, да се оладите и да внимавате на хидратацијата.

Ако на почетокот на летото ја бришете прашината од шише крем за сончање од минатата година, можеби се прашувате дали е датумот на истекување на тој производ?

Двајца стручњаци му објасниле на Ромпер како може да знаете дали на заштитната крема му поминал рокот и што може да се случи ако користите на која истечен рокот.

Дали рокот на употреба на кремата за сончање е со заштитен фактор?
Администрацијата за храна и лекови (ФДА) смета дека кремот за сончање е лек што не се издава на рецепт и затоа бара датум на истекување. За разлика од шминката или некои производи за нега на кожа каде рокот на употреба може да изгледа повеќе како упатство, кремата за сончање се однесува повеќе како млеко бидејќи датумот на истекување е навистина важен.

„Не се препорачува употреба на крема за сончање со поминат рок. Важно е да запомните дека ако навистина користите доволно крема за сончање и ја повторите апликацијата според советите, малку е веројатно дека ќе ви остане значително количество крема за сончање на крајот на летото“, вели д-р Мариса Гаршик, сертифициран. дерматолог, за Ромпер.

Што се случува ако користам крема за сончање со поминат рок?
За жал, ако користите сончање со рок на траење, можеби ќе ви биде потешко да се открие – полесно да изгорите бидејќи активните хемикалии за заштита од сонце се распаѓаат со текот на времето.

„Изгорениците од сонце потоа доведуваат до оштетување на кожата и го зголемуваат ризикот од развој на рак“, вели Енџи Селал, асистент лекар во Компјутер за напредна дерматологија.

Гаршик вели дека кремот за сончање веројатно нема да обезбеди иста количина на заштита како што е наведено на етикетата и можеби повеќе нема да биде ефективно, што може да ја зголеми шансата за појава на изгореници или оштетување.

Дополнително, тој додава дека активните состојки може да се разградат и имаат поголема веројатност да придонесат за иритација или чувствителност на кожата. Така може да добиете изгореници од сонце и други видови на иритации на кожата поради самите состојки со поминат рок.

Како можам да го дознаам рокот на траење на кремата за сончање?
ФДА тврди дека кремите за сончање остануваат ефективни во полна сила три години, а тоа важи и за хемиските и за минералните варијанти.

„Иако физичките блокатори на минералните заштитени со заштитен фактор – цинк оксид и титаниум диоксид, можат да траат подолго од хемиските, датумот на истекување ги зема предвид и другите состојки кои се наоѓаат во кремите за сончање, така што и хемиските и минералните заштитени со заштитен фактор имаат тенденција да ги следат истите упатства во однос на рокот на употреба. . За да го одржите оптималниот рок на траење на вашата крема за сончање, чувајте ја на собна температура и чувајте ја подалеку од сонце“, објаснува Гаршик.

Знаците дека кремот за сончање е расипан вклучуваат промена на бојата, конзистентноста или мирисот. Но, дури и во отсуство на некакви видливи знаци, ако не сте сигурни, сепак најдобро е да го фрлите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО