21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Дали и оваа година може да се користи минатогодишниот крем за сончање?

НАЈЧИТАНО

Општо е познато дека заштитата од сонце е неопходна, особено во текот на летото. Дури и облачното време не значи дека е неутрализирана опасноста од ултравиолетово сончево зрачење, па затоа е важно да користите крема со заштитен фактор, да се ладите и да внимавате на хидратацијата.Ако на почетокот на летово ја избришете прашината од кремот со заштитен фактор од минатата година, можеби ќе се запрашате дали можете да ја користите и оваа година.

Двајца стручњаци објасниле за „Ромпер“ како можете да знаете дали кремите за сончање се истечени и датумот често се брише и што може да се случи ако користите некоја на која истечен рокот.

Администрацијата за храна и лекови (ФДА) смета дека кремот за сончање е лек што не се издава на рецепт и затоа бара датум на истекување. За разлика од шминката или некои производи за нега на кожа каде рокот на употреба може да изгледа повеќе како упатство, кремата за сончање се однесува повеќе како млеко бидејќи датумот на истекување е навистина важен.

„Не се препорачува употреба на крема за сончање со поминат рок“, изјави за Romper дерматологот д-р Мариза Гершик.

Таа додава дека е важно да запомните дека ако навистина користите доволно крема за сончање и го повторите нанесувањето според советите, тешко дека ќе ви остане значително количество крема за сончање на крајот на летото“.

Што се случува ако се користи крема за сончање со поминат рок?
За жал, ако користите крема за сончање со рок на траење, може да ви биде потешко да се открие, полесно да изгорите бидејќи активните хемикалии за заштита од сонце се распаѓаат со текот на времето.

„Сонцето потоа предизвикува оштетување на кожата и го зголемува ризикот од развој на рак“, вели Енџи Силал од Advanced Dermatology PC.

Др.

Дополнително, тој додава дека активните состојки може да се разградат и имаат поголема веројатност да придонесат за иритација или чувствителност на кожата. На тој начин може да добиете изгореници и други видови на иритации на кожата поради состојките со истечен рок.

ФДА тврди дека кремите за сончање остануваат ефективни во полна сила три години, а тоа важи и за хемиските и за минералните варијанти.

Иако физичките блокатори во нив – цинк оксид и титаниум диоксид, можат да траат подолго од хемиските, датумот на истекување ги зема предвид и другите состојки кои се наоѓаат во кремите за сончање, така што и хемиските и минералните SPF имаат тенденција да ги следат истите упатства во однос на рокот на употреба. “, објаснува д-р Гершик.

Таа вели и дека за да се одржи оптималниот рок на траење на кремата за сончање потребно е да се чува на собна температура и подалеку од сонце.

Знаците дека кремот за сончање е расипан вклучуваат промена на бојата, конзистентноста или мирисот. Но и во отсуство на некакви видливи знаци, доколку не сте сигурни, сепак најдобро е да го фрлите, пишува „Ромпер“

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО