8.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Дали истурате талог од кафе во одводот на мијалникот? Правите голема грешка

НАЈЧИТАНО

Лесно можете да го затнете мијалникот и да предизвикате дополнителни проблеми со некои секојдневни постапки на кои можеби никогаш не сте помислиле. Освен што не е добро во него да ставате чинии полни со храна, не е добро ниту да ставате некои видови храна и хемикалии во одводот бидејќи може да ги оштетат цевките.

Првото нешто што никогаш не треба да го фрлате во одводот е маснотиите – тоа е многу штетно за цевките, но и за околината. Може да се зацврсти и да создаде блокада што е многу тешко да се отстрани. Почекајте да се згусне и стврдне на собна температура, па фрлете го во корпа за отпадоци.

Едно нешто што повеќето луѓе го фрлаат во одводот е талогот од кафе, но тој се однесува слично како маснотиите – делува како тиња и го затнува вашиот одвод. Фрлете го во ѓубре или користете го за компост.

Никогаш не фрлајте ги остатоците од храната, особено коските. Коската може да ја пробие цевката, а насобраните остатоци од храна ќе ја затнат, пренесува Вечерњи лист. И на крај, ако имате стари лекови, треба да ги носите на специјализирани депонии наместо да ги исцедите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО