-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Дали има откажување на летните фестивали поради мајмунски сипаници? објави СЗО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот соопшти дека европските летни фестивали не треба да се откажуваат поради епидемијата на мајмуни сипаници, туку да се справат со ризикот од ширење на вирусот.

Од мај, зголемување на случаите на мајмунска сипаница е забележано надвор од земјите од Западна и Централна Африка каде болеста долго време е ендемична. Најмногу нови случаи се пријавени во Западна Европа.

Повеќе од 3.200 потврдени случаи и еден фатален досега се пријавени во СЗО од вкупно 48 земји оваа година.

„Сите летни фестивали, концерти и многу други настани на северната хемисфера допрва почнуваат“, рече Амаја Артазкоз, технички офицер на СЗО за масовни собири, на вебинарот насловен „Испади на мајмунски сипаници и масовни собири: Заштитете се себеси на фестивали и забави“.

Настаните „може да бидат погодна средина за пренос“, додаде таа.

„На овие собири учесниците се навистина многу блиски еден до друг и обично подолг временски период, а има и многу чести интеракции меѓу нив“, објасни Артазкоз.

„Сепак, не препорачуваме одложување или откажување на некој од настаните во областите каде што се откриени случаи на мајмунски сипаници“, рече таа.

Сара Тајлер, виш советник за комуникација за итни здравствени ситуации во СЗО Европа, рече дека повеќе од 800 фестивали ќе се одржат во регионот, на кои ќе се соберат стотици илјади луѓе од различни земји.

„Повеќето од учесниците се многу мобилни и сексуално активни, а голем број од нив ќе имаат интимен контакт кожа на кожа на или околу овие настани“, рече таа.

„Некои може да имаат и повеќекратни сексуални контакти, вклучувајќи нови или анонимни партнери. Без акција, ризикуваме зголемување на бројот на случаи на мајмунски сипаници ова лето во Европа“, предупреди Тајлер.

Свесност за ризик
Здравствената агенција на ОН препорачува земјите да идентификуваат настани кои најверојатно се поврзани со ризикот од пренесување на мајмунски сипаници.

СЗО ги повика организаторите на фестивалот да ја подигнат свеста преку ефикасна комуникација, рано да ги откријат случаите, да го прекинат преносот и да ги заштитат луѓето во ризик.

Според СЗО, епидемијата во новопогодените земји се јавува првенствено кај мажите кои имаат секс со мажи и кои пријавиле неодамнешни врски со нови или повеќе партнери.

На луѓето со симптоми им се препорачува да избегнуваат да присуствуваат на митинзи, додека луѓето во заедниците каде што е откриено дека мајмуните сипаници се јавуваат почесто отколку кај општата популација треба да бидат особено внимателни, се вели во извештајот.

Нормалните првични симптоми на мајмунска сипаница вклучуваат треска, отечени лимфни јазли и осип налик на варичела.

Мег Доерти од Глобалната програма на СЗО за ХИВ, хепатитис и сексуално преносливи инфекции, рече: „Ова не го нарекуваме сексуално пренослива инфекција“.

„Стигматизацијата никогаш не помага во избувнувањето на болеста“, додаде таа.

„Ова не е болест на хомосексуалците. Сепак, сакаме луѓето да бидат свесни за ризиците “, објасни Доерти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img