15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Дали има недостиг на масло? Голем број земји во Европа ја ограничуваат продажбата!!

НАЈЧИТАНО

Исто како што пандемијата предизвика недостиг на основни прехранбени производи, така и руската инвазија на Украина ги наруши стратешки важните резерви на храна, зголемувајќи ги цените на основните прехранбени производи како што е маслото за јадење во супермаркетите ширум светот.

Пред војната, Украина беше најголемиот светски извозник на сончогледово масло. Конфликтот сега ја парализираше жетвата и остави многу земји со ограничени резерви на масло за јадење и зголемени цени, што ја влоши кризата со храна во Источна Африка и доведе до ограничувања на извозот во Индонезија.

„Синџирите на снабдување, веќе нарушени од „Ковид-19“, беа комплицирани од војната во Украина бидејќи предизвикува недостиг на сончогледово масло и ја зголемува цената на заменските масла“, рече Кејт Халивел, главен научен директор на Федерацијата за храна и пијалаци. Најголемиот британски производствен сектор.

Земјите го ограничуваат купувањето маслото!
„Производителите прават се што можат за да ги намалат трошоците, но некои неизбежно ќе мора да ги пренесат на потрошувачите“, додава тој.

Синџирите на супермаркети во Шпанија, Грција, Турција, Белгија и други земји кои го ограничија купувањето на масло за јадење го опишуваат потегот како мерка на претпазливост поради зголемената побарувачка.

Во Tesco, голем британски синџир, клиентите можат да купат до три шишиња масло за јадење, „за секој да може да го добие она што му треба“, се вели во летокот објавен на полицата.

Руската инвазија ги опустоши украинските градови, домови, болници и училишта, но и земјоделството, спречувајќи ја жетвата и уништувајќи ги посевите во регионот познат како „житница на Европа“.

Сеидбата, производството и трговијата паднаа, а цените на суровините драстично пораснаа, соопшти овој месец Светската трговска организација. Агенцијата за храна на Обединетите нации извести за нагло зголемување на цената на растителните масла погодени од војната и долготрајната суша во земји како Бразил и Аргентина, пренесува tportal.

Производителите го заменуваат сончогледовото масло со масло од репка
Сопствениците на преработувачки компании во Британија не сакаат да ги префрлат трошоците на клиентите, трчајќи да најдат алтернативни масла со зголемувањето на цените. Британската агенција за стандарди за храна минатиот месец извести дека производителите го заменуваат сончогледовото масло со масло од репка со таква брзина што некои не успеале да ги сменат етикетите.

Ова ја поттикна Емили Мајлс, извршен директор на Агенцијата за стандарди за храна, која ги покрива Англија, Велс и Северна Ирска, да издаде смирувачко известување до потрошувачите дека ризикот од алергија на масло од репка е „многу низок“.

„Прехранбените компании известуваат дека залихите на сончогледово масло во Велика Британија најверојатно ќе истечат за неколку недели, а некои компании веќе се во сериозни проблеми“, се вели во соопштението на агенцијата.

Компаниите, исто така, се обидоа да се прилагодат на она што е достапно, преформулирајќи ги рецептите со палмино или масло од соја.

Други земји исто така се соочуваат со проблеми со снабдувањето. Главните извозни пазари на Украина минатата година ги вклучија Индија, Кина, Блискиот Исток и Северна Африка и Европската унија, според американското Министерство за земјоделство.

Рема 1000, норвешки синџир супермаркети, размислува за враќање на продажбата на палминото масло, кое претходно го забрани поради еколошки причини, а нејзината данска филијала го ограничи купувањето на три шишиња масло.

Но, тој пристап може да се влоши со забраната на Индонезија за извоз на палмово масло, глобалниот недостаток на временски услови и тензиите на пазарот поради војната, изјавија група аналитичари од индустријата Oil World.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО