2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Дали имате Хашимото? Проверете што треба да знаете

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Хашимото, или поточно наречен хроничен автоимун тироидитис, е автоимуна болест на тироидната жлезда која обично трае со години, па дури и децении, а во денешно време е главната причина за дисфункција на тироидната жлезда.

„Тоа се открива биохемиски со следење на нивото на антитела во серумот кон тироидните протеини, тироидна пероксидаза (A-TPO) и тироглобулин (TgA), но и со помош на ултразвук кој, во присуство на оваа болест, обично покажува дифузно нехомогено прикажување на паренхимот на тироидната жлезда како одраз на промените во неговата структура“, објаснува д-р Мед. Јосип Станичиќ, специјалист за нуклеарна медицина од поликлиниката Периќ-Станичиќ за Ordinacija.hr.
Сепак, објаснува тој, важно е да се напомене дека кај незанемарлив број на заболени од оваа болест, тироидната жлезда може совршено да функционира во текот на животот. Значи, кај овие луѓе, без оглед на тироидитисот на Хашимото, тироидната жлезда секогаш произведува точно онолку тироидни хормони колку што му е потребно на телото, што се рефлектира во редовната вредност на хормонот за стимулирање на тироидната жлезда – TSH, најточниот индикатор за функцијата на тироидната жлезда.

Она што денес стана предизвик за лекарите е прецизно разликување на присуството на тироидитис на Хашимото од појавата на јасно нарушување на функцијата на тироидната жлезда.

Тоа може да се направи со висококвалитетен дијагностички третман на пациентот со одредување на серумските вредности на TSH (ако е потребно и T3, T4), TPO, TgA, но и со ултразвук на тироидната жлезда.

На овој начин, пациентите кои треба да се лекуваат може со голема сигурност да се разликуваат од оние од кои може да се очекува само да развијат дисфункција на тироидната жлезда во блиска или далечна иднина.

Што да се јаде за здрава тироидна жлезда?
Не постојат специфична храна или додатоци во исхраната кои сами по себе се корисни во третманот на нарушувања на тироидната жлезда и спречување на одредени состојби.

„Урамнотежената исхрана која обезбедува доволно хранливи материи и умерената физичка активност и помага на тироидната жлезда правилно да функционира, а редовните контроли можат навреме да ги откријат проблемите во нејзината работа“, вели нутриционистот Андреа Биланждија.

Супстанции на кои треба да се внимава во оваа состојба се селен, јод, железо, магнезиум, витамини Б1, Б6, Б12, Д и омега 3 масните киселини, советува тој.

Се препорачува да се јаде урамнотежена исхрана богата со полинезаситени масти, јаглехидрати со низок гликемичен индекс и да се фокусира на доволен внес на селен, јод, витамин Д и витамин Б12.

Појавата на автоимуните болести често се поврзува со недостаток на витамин Д, а се препорачува негова контрола и дополнување во случај на недостаток.

Се препорачува, продолжува нутриционистот, да се следи медитеранската исхрана, да се елиминира храната со ниска хранлива вредност.

„Во однос на глутенот, нема официјални препораки за елиминирање на глутенот кај автоимуните болести на тироидната жлезда. Исто така, не значи дека секој што страда од оваа автоимуна болест ќе се подобри со елиминирање на глутенот, но вреди да се обиде додека го следи нивото на антитела“, вели тој.

Доколку нема подобрување во периодот од 6 до 9 месеци, веројатно нема да имате корист од оваа диета на долг рок. Меѓутоа, доколку има значителен напредок, вреди да се следи овој тип на диета, вели тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Министерот за правда не знае дали со сигурност ќе биде заменет со кадар на Алијанса за Албанците

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска не сакаше да ги коментира информациите дека Министерството за правда ќе биде предмет на преговори за влез на...

Ковачевски контра позицијата на Мицкоски

Има една теза што ја заговара ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е дека пратениците немале мандат да гласаат уставни измени. По две основи не е точно....

Италијанците се против, „да не се мешаат политиката и музиката“

Планираното гостување на украинскиот претседател Володимир Зеленски на најголемиот италијански шоубиз настан, фестивалот на песната Санремо, привлекува меѓупартиски критики во Италија, пишува Ројтерс. Реакции има...
spot_img
spot_img
spot_img