3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Дали знаете што значат бројките и симболите на термостатот?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Правилното користење на парното е особено важно во претстојната грејна сезона и во време на поскапување на енергенсите.

Но, многу малку луѓе знаат како да го прилагодат греењето на вистинската температура и што всушност значат симболите на термостатот. Броевите и симболите имаат многу специфично значење, пишуваат германските медиуми.

Што навистина значи кога ќе го вклучите термостатот на пет? Дали тогаш просторијата се загрева особено брзо? Се разбира не!

Прилагодувањето на термостатот е дел од секојдневниот живот во есен и зима, но многумина забораваат дека регулаторот не е само прекинувач за вклучување/исклучување на греењето. Колку е поголем бројот на термостатот, толку е потопла просторијата.

Значењето на бројките на термостатот
Поголем број на термостатот претставува поголема топлина. И за многу специфична вредност. „Оваа нумеричка вага служи за ориентација“, објаснува VdZ – Форум за енергетска ефикасност во градежната технологија e.V.. „Повеќето термостати на радијаторите се поставени на таков начин што, во оптимални околности, се постигнува температура од 20 степени на третото ниво.

„Секое дополнително ниво ја зголемува собната температура за три до четири степени“, велат експертите. Ако го вклучите термостатот на највисоко ниво – т.е. петто ниво – просторијата се загрева на удобни 26 до 28 степени Целзиусови. Покрај бројките, често има два симболи на термостатот: сонце и снегулка.

„Симболот на сонцето означува основна поставеност од околу 20 степени“, велат експертите. „Тоа одговара на поставката на термостатот три“.

Снегулката, пак, има функција на заштита од смрзнување. Температурата овде е околу шест степени Целзиусови. „Доколку станарите се отсутни во текот на зимата, ова осигурува дека собите не стануваат претерано студени и ќе се избегне оштетување од мраз“, велат тие.

Симболи на термостатот и нивното значење
Претпоставувајќи температурна разлика од четири степени Целзиусови помеѓу бројките, резултатот е како што следува:

Снегулка (*): 5 до 7 Целзиусови степени

1 степен: 12 Целзиусови степени

2 степен: 16 Целзиусови степени

3 степен: 20 Целзиусови степени

4 степен: 24 Целзиусови степени

5-ти степен: 28 Целзиусови степени

Обично има три цртички помеѓу броевите на термостатот. Секој од нив претставува температурна разлика од еден степен, пренесува Fenix ​​Magazine.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img