5.3 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Дали знаете што е црвена дамка во некои јајца?

НАЈЧИТАНО

Многу луѓе грешат затоа што се убедени дека крвната дамка во жолчката укажува дека јајцето е оплодено. Но, не е така.

Ова понекогаш се случува во јајцето бидејќи капиларот пукнал во јајниците на кокошката-несилка.

Дали тоа ќе се случи зависи од возраста на пилешкото, видот на храната што ја јаде итн., но тоа во никој случај не значи дека јајцето не е добро за јадење, велат експертите. Ова е всушност нормална појава, пренесува 24сата.

Пред неколку години, една жена од Кина се изненадила кога видела црвена течност која наликува на крв во белката од јајце. Во една продавница купила 15 јајца, тие биле поскапи од другите бидејќи кокошките наводно јаделе само инсекти. Таа ги повика новинарите и тие го истражија случајот.

Во продавницата се расправаа дека мора да биде така бидејќи тоа се специјални јајца. Отишле и кај продуцент кој се обидел да ги убеди дека кокошките имаат менструација.

Меѓутоа, научниците им објасниле дека во белката од јајцето може да се појави црвеникава течност од две причини: поради паразитска бактерија која живее во дебелото црево на несилката и предизвикува воспаление на јајцеводите или да ги хранат кокошките со забранета храна. Тие забележаа дека кокошките немаат менструација и советуваа да не јадат такви јајца.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО