23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Дали знаете што говорат телесните мириси за вашето здравје?

НАЈЧИТАНО

Телесните мириси имаат врска и со здравјето, што може да укаже на одредени здравствени состојби и дека нешто не е во ред.

Ве советуваме да се јавите кај вашиот лекар во случај на невообичаени знаци и симптоми.

Најверојатно прво сте помислиле да се испотите. Да ви кажам, во основа потта нема мирис. Ова се случува кога на кожата има бактерии и нечистотии кои се мешаат со пот. Инаку, потењето е сосема природна карактеристика која го одржува телото ладно во топлите денови.

Ајде да погледнеме што може да укажуваат телесните мириси:
ДИЈАБЕТЕС

Еден од знаците на дијабетес е сладок, речиси овошен мирис што го чувствувате во здивот и урината. Ова дури може да укаже дека дијабетичарот не добива доволно инсулин.

КЕТОЗА

Кога телото е во кетоза, согорува масти бидејќи нема достапни јаглени хидрати. Ова често се случува кога луѓето се придржуваат до кето диетата. Тогаш се случува здивот да има непријатен мирис, кој некои го нарекуваат и кето мирис.

Кето диетата може да предизвика нерамнотежа во организмот, па затоа е подобро да се консултирате со експерт за тоа.

ВАГИНАЛНИ ИНФЕКЦИИ

Непријатниот мирис на урината може да укажува на воспаление на мочниот меур, на што треба да обрнете внимание особено ако сте го доживеале ова во минатото (може да се повтори).

ЦРЕВНИ ПРОБЛЕМИ

Ова е непријатен мирис на кал. Ако не сте навикнати, сепак, се појавува, тоа може да биде знак за болест на круната или други проблеми со цревата.

ХОРМОНАЛНИ ПРОМЕНИ

Во основа, сите ние имаме свој уникатен мирис. Ова може да стане поинтензивно кога ќе се појават хормонални промени. Добар пример е овулацијата кај женките, бидејќи во животинското царство тоа служи за репродукција, бидејќи значи дека женката е подготвена за парење.

Меѓутоа, во човечкиот свет, жените можат само да го согледаат нивниот поинтензивен мирис.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО