15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Дали знаете која храна му штети на вашиот мозок?

НАЈЧИТАНО

Што јадете не се знае само по вашиот физички изглед, туку влијае и на вашата благосостојба и на другите процеси во телото. Ајде да видиме како одредена диета влијае на мозокот.

Кога размислувате дали да јадете нешто или не затоа што подоцна ќе зажалите, размислете за вашиот мозок. Дали конкретниот оброк што го јадете ќе ги натера да имаат подобри или полоши перформанси? Дали ќе ви ја попречи работата или ќе ви ја олесни?

Ајде да погледнеме неколку намирници кои имаат лоши ефекти врз мозокот. Колку често ги јадете?

Преработена храна
Да почнеме со најочигледното. Веројатно веќе сте знаеле дека преработената храна лошо влијае и на телото и на благосостојбата, бидејќи ве заспива, го отежнува размислувањето, потењето… Содржи многу калории и малку или воопшто не хранливи материи од кои би користеле мозокот.

Значи, што се случува со мозокот кога го консумирате? Мастите се складираат во телото како висцерална маст или „длабока маснотија“. Имаше дури и студија за ова, во која следеа 243 луѓе кои имале зголемен процент на висцерални маснотии. Истражувачите го поврзуваат ова со оштетување на мозочното ткиво.

Неколку примери на преработена храна: сите слатки (и слатки и солени), готови оброци од продавница, преливи за салати и сосови од продавницата…

Транс масти
Сте слушнале многу лоши работи за нив, а ако не сте знаеле, тие дури и влијаат на здравјето на мозокот. Луѓето кои консумираат транс масти често и во големи количини може да го зголемат ризикот од Алцхајмерова болест, да страдаат од послаба меморија и да имаат нарушени когнитивни функции. Нема ништо лошо во транс мастите, кои природно се присутни во храната од животинско потекло (месо, млечни производи). Избегнувајте индустриски произведени транс масти, познати како хидрогенизирани растителни масла.

Хидрогенизираните растителни масла ги има во следните производи, меѓу другите: масти, маргарин, во претходно подготвени колачи, пакувани колачиња, глазура…

Слатки пијалоци
Не плашете се, една чаша газиран пијалок нема да ви наштети многу. Ако се препуштате на зашеќерените сокови овде-онде само во посебни прилики, тогаш не грижете се. Но, проблемот настанува кога ќе почнете да ги консумирате секој ден и на крајот ќе пиете повеќе од нив отколку обична вода. На долг рок, ова може да доведе до зголемен ризик од Алцхајмерова болест и дијабетес тип 2, што може да ја активира оваа болест. Високото ниво на шеќер во крвта може да го зголеми ризикот од деменција, дури и кај луѓе кои немаат дијабетес.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО