Дали знаете дека пеглањето троши многу струја? Пробајте го овој трик и заштедете!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во споредба со полнење на мобилен телефон, правење кафе во електричен котел или користење на машина за бричење, пеглањето троши многу електрична енергија, повеќе отколку што мислите.

Размислете за фактот дека за 70 шолји филтер кафе или за 2000 пати користење на машината за бричење, потребен ви е еден киловат час електрична енергија. Податоците од Германската организација за енергетска ефикасност (HEA) покажуваат дека тоа е половина од количината на електрична енергија што ја користите за половина час користење на пегла на пареа.
Ако сакате да заштедите електрична енергија, не користете го копчето за пареа, бидејќи вашиот уред користи до 90 проценти од енергијата за да ја претвори водата во пареа. Добрата вест е дека ефектот на пареа можете да го постигнете на многу поевтин начин. HEA советува да се обидете да ја навлажнете облеката што сакате да ја пеглате со вода од шише со распрскувач.

Германската модна консултантка Соња Грау предлага да намокрите тенка памучна крпа и да ја покриете облеката со неа, а потоа да ја испеглате. „Важно е да изберете навистина тенка памучна ткаенина“, вели Грау, додавајќи дека токму оваа ткаенина овозможува топлината од пеглата да стигне до облеката.

Исто така, советува да не се натопува премногу крпата, која не треба да биде премногу влажна, туку само влажна.

Можете да го скратите времето поминато на пеглање или дури и целосно да го избегнете ако претходно правилно ги закачите алиштата на машината за сушење.

„Имајте на ум дека има многу ткаенини и комбинации на материјали кои не треба да се пеглаат. Единствено важно е да ја извадите облеката од машината за перење веднаш по миењето, инаку може да се збрчка премногу“, вели Грау.

Тој исто така советува да користите мазни гумени закачалки за да закачите облека што нема да создаде вдлабнатини во ткаенината или да ја истегне облеката бидејќи можеби ќе треба повторно да ја пеглате.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img